Tkaniny Zofii Matuszczyk-Cygańskiej od początku grudnia będzie można oglądać w Kamienicy Szołayskich w Krakowie, już teraz na wystawie stałej znaleźć tam można meble projektu Andrzeja Pawłowskiego. To najnowsze nabytki w zbiorach rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej Muzeum Narodowego.
Zbiory rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej Muzeum Narodowego w Krakowie powiększyły się w tym roku o meble projektu Andrzeja Pawłowskiego oraz dziesięć tkanin autorstwa Zofii Matuszczyk-Cygańskiej. W skład kolekcji gromadzonej w muzeum od 120 lat weszło już niemal 100 tys. obiektów, w tym, oprócz mebli i tkanin, również przykłady szkła czy ceramiki.
Nowo zakupione przedmioty mają uzupełnić kolekcję wzornictwa przeznaczoną dla nowo powstającego oddziału MNK - Muzeum Designu i Architektury w Dawnym Hotelu Cracovia. Wcześniej będzie można je zobaczyć w Kamienicy Szołayskich - tkaniny Matuszczyk-Cygańskiej trafią na wystawę czasową 2 grudnia i będzie je można oglądać do 5 lutego.
"Artystka uważała się przede wszystkim za malarkę, tworzenie tkanin było dla niej wypowiedzią malarską, lecz realizowaną przy użyciu innego medium - właściwych tkaninie tworzyw i technik" - zwraca uwagę muzeum, podkreślając, że bogactwo zgromadzonego zespołu przejawia się zarówno we wzorach i ich efektownych opracowaniach, jak również w umiejętności tworzenia sugestywnych kompozycji.
Muzeum Narodowe w Krakowie jest też jedynym miejscem, gdzie można obejrzeć prace Andrzeja Pawłowskiego z dziedziny meblarstwa oraz prototypowe modele, m.in. telefon. Obiekty znajdują się na stałej wystawie "Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku".
"Meble według konceptu Andrzeja Pawłowskiego powstały w 1954 roku, w warsztatach ASP w Krakowie. Nieliczne realizacje mebli oraz prototypy maszyn i urządzeń to przykłady kierowania się przez Pawłowskiego ideą formy naturalnie ukształtowanej oraz efekt praktycznego stosowania przez projektanta teorii sprawnego działania. Według Pawłowskiego projektant przemysłowy miał w sposób najprostszy, ekonomiczny i skuteczny uzyskać konkretny efekt" - podaje MNK.
Zaprojektowane meble przez ponad 60 lat były użytkowane, stanowiąc wyposażenie mieszkania-pracowni artysty i jego rodziny.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ aszw/