Instytut Piłsudskiego w Nowym Jorku pracuje nad digitalizacją swoich zbiorów fotografii marszałka Józefa Piłsudskiego. W cyfrowej kolekcji znajdzie się kilkaset najbardziej wartościowych zdjęć. Będą dostępne bezpłatnie.
„Posiadamy rozległe archiwum liczące ponad 1 mln dokumentów, ponad 20 tys. książek i wiele artefaktów historycznych. Każdego roku wybieramy jakieś ciekawe materiały do digitalizacji i publicznego zaprezentowania na naszej stronie internetowej www.pilsudski.org. W tym roku pracujemy nad kolekcją Józefa Piłsudskiego” – powiedziała PAP prezes instytutu dr Iwona Korga.
Jak dodała, polonijna instytucja posiada ok. 2 tys. zdjęć marszałka. Ponieważ jednak nie wszystkie są zachowane w dobrym stanie, instytut zamierza wyselekcjonować dla publicznej prezentacji kilkaset najlepszych.
„Naszym celem jest uwiecznienie fotografii dokumentujących życie marszałka – bojownika o niepodległość, wybitnego męża stanu, +ojca+ wolnej Polski. Nasze fotografie przedstawiają Piłsudskiego jako charyzmatycznego przywódcę, wytrawnego polityka, a jednocześnie jego życie prywatne, jako osobę niezwykle ciepłą, serdeczną i rodzinną” – dodała szefowa instytutu.
Wyjaśniła, że rozpoczęto już selekcję zdjęć. W następnym etapie będą skanowane, opisywane i umieszczane w ciągu kilku miesięcy na stronie internetowej.
Do najcenniejszych zaliczyła portrety marszałka, fotografie z okresu walczących Legionów, m.in. z okopów, spotkań z żołnierzami, wspólne wigilie, czy święta wielkanocne. Są też zdjęcia z okresu II Rzeczypospolitej przedstawiające Piłsudskiego jako polityka i wojskowego na różnych spotkaniach, delegacjach, czy defiladach, a także ilustrujące jego odejście, uroczystości żałobne.
„Mamy nadzieję, że ten proces się powiedzie. Efektem będzie zapewnienie fotografiom wieczności i powszechnej dostępności bezpłatnie dla wszystkich. Staramy się im dać drugie życie przez Internet. Ci, którzy są zainteresowani osobą marszałka, powinni być zadowoleni, tym bardziej, że w tym roku obchodzimy 150. rocznicę jego urodzin” – przypomniała Korga.
Podkreśliła, że fotografie pochodzą z wielu źródeł, przede wszystkim polonijnych. Darczyńcami byli ludzie, którzy po II wojnie światowej zostali w Ameryce na imigracji, a także agendy rządu II Rzeczypospolitej, w tym konsulat i Polskie Centrum Informacyjne w Nowym Jorku.
Prezes instytutu wyszczególniła, że w jego zbiorach znajduje się też wiele listów Józefa Piłsudskiego, materiały dotyczące rodziny np. brata i II Rzeczypospolitej, gdzie marszałek był na piedestale.
„Jest wiele dokumentów związanych z Bitwą Warszawską, kształtowaniem granic. Są one już dostępne na naszej stronie do wykorzystania” – zaznaczyła Korga.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ mal/