Spacer po Bałutach, wystawy, przegląd reportaży radiowych i filmów dokumentalnych, spotkanie ze znanymi bałuciarzami - znalazły się w programie obchodów 100. rocznicy przyłączenia Bałut do Łodzi, które zaplanowano na wtorek 18 sierpnia.
Bałuty to najsłynniejsza łódzka dzielnica. Narodziła się w sąsiedztwie XIX-wiecznej przemysłowej "Ziemi Obiecanej", od początku ściągali tu ludzie biedni, marzący o lepszym życiu. Starszym łodzianom dawne Bałuty kojarzą się z ciasnymi, pełnymi gwaru uliczkami, na których rozwijał się handel i kwitły ciemne interesy. Do legend przeszły postacie cwaniaczków, złodziei i fałszerzy, których niekoronowanym królem pozostawał lokalny Al Capone – Ślepy Maks.
Bałuciarze znani byli z tego, że nie warto z nimi zadzierać, ale też z obowiązującego w ich środowisku kodeksu honorowego i fantazji, która sprawiała, że szara dzielnica nabierała kolorytu. Na ciemnych podwórkach i uliczkach nie brakowało śpiewaków, kuglarzy i cudotwórców, którzy miejscowe anegdoty zamieniali w miejskie legendy, krążące po Łodzi do dziś.
W czasie II wojny światowej Bałuty – wraz ze Starym Miastem – zamieniono w największe w Europie getto, przez które przeszło ok. 200 tys. Żydów.
Przyłączenie Bałut do Łodzi nastąpiło dokładnie 18 sierpnia 1915 roku. Wtedy to - rozporządzeniem Cesarsko-Niemieckiego Prezydenta Policji von Oppena - największa w Europie, bo licząca wówczas ponad 100 tys. mieszkańców, wieś Bałuty stała się częścią miasta.
Przyłączenie Bałut do Łodzi nastąpiło dokładnie 18 sierpnia 1915 roku. Wtedy to - rozporządzeniem Cesarsko-Niemieckiego Prezydenta Policji von Oppena - największa w Europie, bo licząca wówczas ponad 100 tys. mieszkańców, wieś Bałuty stała się częścią miasta.
Jak informuje PAP Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, współorganizatora obchodów, wtorkową imprezę rozpocznie spacer pod hasłem "Miasto Bałuty", na który zaprasza szefowa Centrum Joanna Podolska. Zaplanowano też wernisaż wystawy studentów i absolwentów łódzkiej ASP "Bałuty XXI" oraz spotkanie z rabinem Symchą Kellerem, Andrzejem Berutem, Łukaszem z Bałut i Wiktorem Skokiem - znanymi łódzkimi bałuciarzami pod hasłem "Moje Bałuty".
Nie zabraknie też "Bałuckich reportaży", czyli przeglądu reportaży Radia Łódź, pokazu zdjęć z warsztatów fotograficznych "Fotobałuty" zorganizowanych dla dzieci z tej dzielnicy. Obchody zakończy "Bałucka Noc Filmowa" – pokaz reportaży telewizyjnych i filmów ze zbiorów m.in. TVP Łódź. Obejrzeć będzie można takie obrazy jak: "Portret dzielnicy Łódź Bałuty" z 1974 roku, "20 lat minęło... Bałucka Kapela Podwórkowa" z 1998 roku, "Wyspa" z 1996 roku czy "Łukasz z Bałut" z 2014 roku.
Jednym z elementów rocznicowych obchodów ma być "Bałucki słownik" - publikacja, która promować ma lokalny patriotyzm poprzez ukazywanie regionalizmów językowych. Wydanie słownika przewidywane jest na październik 2015 roku. (PAP)
jaw/ ann/