Niestygmatycy.pl - pod takim hasłem ruszyła we wtorek poświęcona bezdomności kampania związana ze 100-leciem otrzymania stygmatów przez o. Pio i 50-leciem jego śmierci. Innym wydarzeniem roku jubileuszowego będzie m.in. narodowa pielgrzymka do San Giovani Rotondo.
W ramach kampanii uruchomiona została strona internetowa, na której przez cały rok będą pojawiać się krótkie historie osób bezdomnych. Celem akcji, oprócz uwrażliwienia otoczenia na problem stygmatyzacji osób bez domu, jest także zachęcenie odbiorców do udziału w "zmazywaniu stygmatów" poprzez przesyłanie własnych historii ze spotkania z osobą wykluczoną, przemiany myślenia o drugim człowieku i odkryć z tym związanych.
Ponadto w ramach kampanii m.in. zostanie uruchomiona akcja wspierająca osoby bezdomne oraz wydany zostanie konspekt dla szkół średnich do przeprowadzenia lekcji wychowawczych.
O pozostałych elementach obchodów roku jubileuszowego, którego myśl przewodnia brzmi "Do Nieba z Ojcem Pio", mówili we wtorek członkowie Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Obchody składać się będą z pięciu kluczowych wydarzeń. Jedno z nich będzie miało miejsce 10 października, kiedy pielgrzymi z Polski udadzą się na audiencję z papieżem Franciszkiem przed Bazyliką św. Piotra w Watykanie. Kolejne dni pielgrzymi spędzą w San Giovani Rotondo, gdzie m.in. wezmą udział we mszy św. w kościele św. Ojca Pio, a następnie odprawią drogę krzyżową do Bazyliki Grobu św. Ojca Pio. Szczegóły dotyczące zasad rezerwacji biletów na audiencję oraz innych informacji dotyczące pielgrzymki dostępne są na stronie www.doojcapio.pl.
W nocy z 16 na 17 czerwca odbędzie się XVI czuwanie z Ojcem Pio w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Głównym tematem spotkania będzie tajemnica stygmatów. W tym roku swój udział w czuwaniu zapowiedzieli kard. Stanisław Dziwisz oraz ks. prałat Andrzej Liszka.
We wrześniu na Jasnej Górze odbędą się dwa wydarzenia: jubileuszowy Kongres Grup Modlitewnych Ojca Pio w dniach 20-22 września oraz czuwanie z Maryją i Ojcem Pio pod hasłem "Czyśćmy Czyściec" w nocy z 22 na 23 września. Z kolei w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w dniach 28-29 września odbędzie się II Kongres św. Ojca Pio.
Jubileuszowi towarzyszyć będą także liczne inicjatywy i akcje wspierające. Wydawnictwo "Serafin" planuje wydać w okolicach września i października pierwszy z czterech tomów "Epistolario" Ojca Pio, czyli zbioru listów pisanych przez św. Ojca Pio do różnych osób.
W trakcie konferencji poinformowano również, że Sanktuarium Św. Ojca Pio w Warszawie włącza się w obchody roku jubileuszowego. Jak mówił ks. Andrzej Kuflikowski, w rocznicę powstania parafii podjęto decyzję o powstaniu na warszawskiej Pradze hospicjum oraz domu dziennego pobytu dla osób starszych. "To wielkie dzieło. Włączamy się w sposób skromny do tego dzieła roku jubileuszowego, który przedstawili bracia kapucyni" - powiedział ks. Kuflikowski.
Urodzony w 1887 roku w Pietrelcinie w Kampanii Ojciec Pio to jeden z najbardziej czczonych świętych, przede wszystkim we Włoszech. W wieku 20 lat złożył śluby w zakonie kapucynów. Trafił następnie do klasztoru w San Giovanni Rotondo, gdzie pozostał do końca życia. Stał się przewodnikiem duchowym, zdobywając coraz większą sławę w całej okolicy. Z wielu stron przybywali do niego ludzie, by go zobaczyć i posłuchać jego kazań. Całe życie zmagał się z ciężkimi chorobami. Zasłynął ze stygmatów - otwartych ran, które miał na dłoniach. Wierni przekazywali też sobie informacje o licznych zjawiskach nadprzyrodzonych z jego udziałem oraz przypadkach cudownych uzdrowień, co jeszcze bardziej rozszerzyło jego kult już za życia.
Po drugiej wojnie światowej w San Giovanni Rotondo założył szpital pod nazwą Dom Ulgi w Cierpieniu. Ten ośrodek medyczny działa od ponad 55 lat.
Przez wiele lat jego życiu i działalności towarzyszyły kontrowersje i polemiki, a także zarzuty, że jego rzekome stygmaty były faktycznie rezultatem samookaleczania.
Przeciwko Ojcu Pio prowadzone były też liczne dochodzenia kościelne. Odstąpiono od zamiaru przeniesienia go do innego klasztoru w obawie przed wybuchem zamieszek. W latach 1924–31 Watykan wystąpił wiele razy przeciwko zakonnikowi, oświadczając na przykład, że rzekome nadprzyrodzone wydarzenia z jego życia nie mają źródła w Bogu. Ponadto Ojcu Pio zabroniono na jakiś czas publicznego wykonywania posługi kapłańskiej, słuchania spowiedzi i odprawiania mszy świętej. Potem zakazy te cofnięto.
Zmarł 23 września 1968 r. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym 2 maja 1999 r., a kanonizował go 16 czerwca 2002 r. (PAP)
autor: Paweł Dembowski
pd/ jw/