II wojna światowa

01.09.2019

P. Gliński o Muzeum Westerplatte: mądre narody dbają o pamięć i tę pamięć instytucjonalizują

Gdańsk, 01.09.2019. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w historycznym budynku Elektrowni na Westerplatte, 1 bm. w Gdańsku w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Fot. PAP/J. Dzban Gdańsk, 01.09.2019. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w historycznym budynku Elektrowni na Westerplatte, 1 bm. w Gdańsku w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Fot. PAP/J. Dzban

Mądre narody dbają o pamięć i tę pamięć instytucjonalizują. Dlatego budujemy m.in. tę instytucję - powiedział w niedzielę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

"Udaje nam się przełamać pewną niemoc. Dzisiaj symbolicznie zamykamy taki pierścień instytucjonalnej pamięci, który od kilku lat powstaje w Polsce" - powiedział Gliński podczas tej uroczystości.

Jak dodał przez ponad siedemdziesiąt lat "nie powstawały instytucje pamięci, które powinny powstać po to, żeby polska wspólnota narodowa była właścicielem swojej pamięci i żeby kolejne pokolenia były w sposób cywilizowany, w sposób pokojowy, uczone o polskiej historii, o pamięci, o wyborach, które konstytuują każdą wspólnotę". "Bo ludzkie wybory, to jak my wybieramy w życiu, zwłaszcza w tych momentach próby, najtrudniejszych, mówią o tym, kim jesteśmy, mówią o naszej tożsamości, mówią o naszej możliwości trwania, rozwoju i obrony naszych wartości" - podkreślił.

CZYTAJ TAKŻE

"I dlatego budujemy tę instytucję. (...) Mądre narody dbają o pamięć i mądre narody tę pamięć instytucjonalizują. Dlatego my budujemy ten pierścień pamięci" - zaznaczył. W tym kontekście wymienił m.in. Muzeum Historii Polski, muzea Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Kresów. "Około 30 nowych instytucji muzealnych, bo to jest Polsce potrzebne" - powiedział Gliński.

Jak podkreślił "naszym Westerplatte jest m.in. dbanie o wypełnianie naszego obowiązku wobec pamięci". "Wydaje mi się, że budowanie takich mądrych instytucji pamięci, gdzie prawda historyczna jest prezentowana, gdzie prezentowana jest też racja stanu wspólnoty narodowej, to jest właśnie przekuwanie w czyn pięknych słów. Słowa często nie wystarczą, potrzebne jest działanie, bo ono dopiero się przekuwa na ludzkie losy" - mówił wicepremier. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński, Anna Kisicka

mja/ aks/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL