Lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze zapisują „karty historii” podczas pandemii – podkreślił papież Franciszek w opublikowanym we wtorek liście apostolskim. Proklamował w nim Rok św. Józefa, który potrwa do 8 grudnia 2021 r. Przytoczył słowa Jana Dobraczyńskiego.
Watykan opublikował list Franciszka „Patris corde” (Ojcowskim sercem) w związku ze 150. rocznicą ogłoszenia świętego Józefa patronem Kościoła powszechnego. Uczynił to błogosławiony Pius IX.
Franciszek podkreślił: podczas pandemii koronawirusa „możemy doświadczyć, pośród dotykającego nas kryzysu, że nasze życie jest tkane i wpierane przez zwykłe osoby – zazwyczaj zapominane – które nie występują w tytułach gazet i magazynów, ani na wielkiej scenie najnowszego show, lecz niewątpliwie dziś zapisują decydujące wydarzenia na kartach naszej historii”.
Jak dodał, są nimi lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, pracownicy supermarketów, osoby sprzątające, opiekunowie, kierowcy samochodów dostawczych, siły porządkowe, wolontariusze, kapłani, zakonnice.
Oni wszyscy – dodał- „zrozumieli, że nikt nie ratuje się sam”.
Franciszek wspomniał o rodzicach i dziadkach oraz nauczycielach, którzy w tym trudnym czasie pokazują dzieciom poprzez małe, codzienne gesty, jak stawiać czoło kryzysowi i go pokonywać.
„Wszyscy mogą znaleźć w świętym Józefie, mężu, który przechodzi niezauważony, człowieku codziennej obecności, dyskretnej i ukrytej, orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych” - zaznaczył papież.
Wyraził przekonanie, że wszystkie te pozornie ukryte osoby lub działające na „drugiej linii” mają wyjątkowy, czynny udział w historii zbawienia.
„Im wszystkim - dodał - należy się słowo uznania i wdzięczności”.
Franciszek zaznaczył także w swym liście apostolskim: „Polski pisarz Jan Dobraczyński w książce +Cień Ojca+ opowiedział w formie powieści o życiu świętego Józefa. Przez sugestywny obraz cienia określił postać Józefa, który w stosunku do Jezusa jest cieniem Ojca Niebieskiego na ziemi: osłania Go, chroni, nie odstępuje od Niego, podążając Jego śladami”.
Papież zauważył następnie, że można odnieść wrażenie, że „świat jest na łasce silnych i możnych”.
„Ale dobra nowina Ewangelii polega na ukazaniu, iż pomimo despotyzmu i przemocy władców ziemskich, Bóg zawsze znajduje sposób, by zrealizować swój plan zbawienia" - oświadczył.
Jak wyjaśnił, "także nasze życie czasem zdaje się być zdane na łaskę silnych". Wyjaśnił, że Ewangelia wskazuje, iż trzeba użyć "tej samej twórczej odwagi, co cieśla z Nazaretu”.
Według papieża święty Józef uczy wartości, godności i radości pracy.
Franciszek dodał, że żadna osoba, żaden młody człowiek, żadna rodzina nie mogą być bez pracy.
Publikacji listu towarzyszy ogłoszenie dekretu Penitencjarii Apostolskiej o udzieleniu odpustu wiernym, którzy odmówią modlitwę lub dokonają aktu pobożności ku czci św. Józefa, zwłaszcza w dedykowanych mu uroczystościach 19 marca i 1 maja, a także 19 dnia każdego miesiąca oraz w każdą środę, poświęconą mu w tradycji łacińskiej.
W roku pandemii odpust zupełny rozszerzono szczególnie na osoby starsze, chore i umierające oraz te, które z uzasadnionych powodów, nie mogą wychodzić z domu.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ mal/