W poniedziałek odbyło się ponowne udostępnienie publiczności Pomnika Katyńskiego w Warszawie. Monument, który znajduje się przy ul. Podwale, przeszedł ostatnio prace konserwatorskie. Jednym z inicjatorów jego budowy był płk Ryszard Kukliński, który w 1995 r. powiedział: „To my postawimy ten pomnik”.
"Po pracach konserwatorskich przeprowadzonych przez Zarząd Terenów Publicznych odsłaniamy dziś ponownie Pomnik Katyński. Dzisiejsza uroczystość jest jednym z wydarzeń w ramach tegorocznych obchodów rocznicy 17 września, na które już dziś państwa zapraszam" - powiedział burmistrz dzielnicy Śródmieście, Aleksander Ferens. W trakcie uroczystości, wraz z radną m.st. Warszawy i wicedyrektorką Muzeum Niepodległości, dr Beatą Michalec oraz kierownik Muzeum Więzienia Pawiak, Joanną Gierczyńską, burmistrz złożył kwiaty pod odrestaurowanym Pomnikiem Katyńskim. Uroczystości towarzyszyła asysta żołnierzy Wojska Polskiego.
Pomnik Katyński zwany także Kamieniem Katyńskim powstał z inicjatywy płk. Ryszarda Kuklińskiego oraz Krystyny Skoczylas, Andrzeja Czumy, Józefa Szaniawskiego i Marka Kulisiewicza, przy współpracy z działaczami antykomunistycznego podziemia z okresu PRL - Arkadiuszem, Sławomirem i Stefanem Melakami. W połowie lat 90., poza pomnikiem w Dolinie Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (1995) oraz pomnika przy Konkatedrze Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie na ul. Grochowskiej 365, nie było w przestrzeni publicznej Warszawy innych upamiętnień sowieckiej zbrodni dokonanej przez sowieckie NKWD na polskich oficerach w Katyniu i innych miejscach w ZSRS.
+To my postawimy ten pomnik+ - powiedział na jednym ze spotkań polonijnych klubów płk Kukliński. Budowę sfinansowano ze zbiórki środków przez Związek Klubów Polskich w Chicago oraz środków pochodzących od Ligi Republikańskiej, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz innych organizacji społecznych i pozarządowych. Pomnik składa się z głazu narzutowego i wykonanej przez rzeźbiarza Andrzeja Renesa tablicy z napisem "KATYŃ Pamięci Oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez komunistyczny totalitaryzm sowiecki na całym obszarze imperium zła po 17 września 1939 roku".
6 maja 1998 r. Pomnik Katyński stanął na skwerze przy ul. Senatorskiej w pobliżu Placu Zamkowego. Podczas uroczystości przemawiał płk Kukliński. Po odzyskaniu przez prywatnych właścicieli działki, na której znajdował się skwer, pomnik przeniesiono na przeciwną stronę ulicy Podwale.
Uroczystość ponownego odsłonięcia odbyła się 13 kwietnia 2012 r. w obecności metropolity warszawskiego ks. kardynała Kazimierza Nycza, prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Andrzeja Melaka oraz sowietologa, historyka i pełnomocnika pułkownika Kuklińskiego, doktora Józefa Szaniawskiego.
"Rosja przyznała się do tej zbrodni, mimo to do Polski nie dotarło jeszcze wiele tomów akt, które pozwoliłyby wskazać miejsca pochówków i liczbę pomordowanych Polaków. W takiej sytuacji w wolnej Polsce postanowiono zbudować pomnik przypominający narodowi polskiemu i całemu światu o tym, czym jest Rosja, czym była Rosja, że była ciemiężycielem narodów" - powiedział wtedy przewodniczący Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak.
Co roku, 13 kwietnia przy pomniku odbywają się uroczystości związane z obchodami Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - ustanowionego przez Sejm RP w 2007 r. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ aszw/