Sanktuarium Jasnogórskie, ordynariusz diecezji włocławskiej bp Wiesław Mering oraz wolontariuszka Helena Kmieć, zamordowana na misji w Boliwii - to tegoroczni laureaci Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka.
Jubileuszowa, 70. gala wręczenia nagród odbędzie się 9 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezes Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" Maciej Szepietowski.
Kapituła nagrody pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Michała Janochy uhonorowała Sanktuarium Jasnogórskie za "kształtowanie i umacnianie tożsamości chrześcijańskiej i kulturowej narodu polskiego, formowanie go w duchu prawd ewangelicznych oraz niestrudzone ukazywanie Matki Bożej Królowej Polski jako najpewniejszej drogi wiodącej ku zbawieniu".
Tegoroczną nagrodę przyznano także ordynariuszowi diecezji włocławskiej bp. Wiesławowi Meringowi za "wkład w rozwój i ochronę dziedzictwa kulturowego, a także za odważną i bezkompromisową posługę pasterską, ukazującą kluczową rolę wartości ewangelicznych w kształtowaniu rzeczywistości społeczno-politycznej". Bp Mering od 2003 roku jest ordynariuszem diecezji włocławskiej, a przez dziesięć lat (2006-2016) był przewodniczącym Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.
Uhonorowano też pośmiertnie Helenę Kmieć za "przepełnione młodzieńczym entuzjazmem i radością świadectwo życia według wskazań ewangelicznych, a także za pokorną i gorliwą służbę na rzecz ochrony życia, godności ludzkiej oraz najwyższą ofiarę życia, złożoną w misyjnej służbie Kościołowi Chrystusowemu".
Polska wolontariuszka zginęła 24 stycznia 2017 roku, gdy do ochronki prowadzonej przez polskie siostry zakonne, wtargnął nieznany sprawca i zaatakował ją nożem. Mimo natychmiastowej pomocy ze strony lekarzy dziewczyna zmarła. Helena Kmieć do Boliwii przyjechała na misję, która prowadzi Wolontariat Misyjny Salvator.
Prezes Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" Maciej Szepietowski podkreślał podczas wtorkowej konferencji, że Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka jest "najstarszą niepubliczną nagrodą przyznawaną w szeroko rozumianej kulturze". Dodał, że celem nagrody jest "uhonorowanie osób i instytucji, które w bardzo głęboki i zaangażowany sposób swoim przesłaniem, postawą i działalnością kładą kolejne fundamenty w dziedzinie kultury, spraw społecznych, gospodarczych, ale również dają świadectwo swojej postawy życiowej". "Tą nagrodą staramy się również czynić coś, co w naszym kraju przeżywa pewien kryzys, czyli promowanie autentycznych świadków, promowanie autorytetów" - zaznaczył Szepietowski.
Podkreślił też, że jej laureatami jest "wielu wspaniałych osób, bez których trudno wyobrazić sobie losy powojennej Polski". Jak przypomniał, w gronie laureatów są m.in.: Roman Brandstaetter, Paweł Jasienica, Zofia Kossak-Szczucka, Ernest Bryll, ks. Jan Twardowski, Henryk Mikołaj Górecki, abp Ignacy Tokarczuk, abp Kazimierz Majdański, kard. Stanisław Dziwisz oraz instytucje, m.in.: Centrum Myśli Jana Pawła II, Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka jest przyznawana od 1947 roku za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich oraz postaw i dokonań je wyrażających w życiu narodu.
Patronem nagrody fundowanej przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" jest Włodzimierz Pietrzak (1913-1944) - prawnik, pisarz i krytyk literacki, teoretyk kultury oraz publicysta, działacz społeczny i polityczny oraz żołnierz Powstania Warszawskiego.
Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" to organizacja ludzi świeckich, współkształtujących rzeczywistość polską i przygotowująca katolików do służby Kościołowi i narodowi. Stowarzyszenie wypełnia misję w sferze kultury i edukacji, rodziny, pracy oraz samorządności.
Stanisław Karnacewicz (PAP)
skz/ malk/