Lepszy dostęp będą mieli turyści w tym sezonie do jeziora Hańcza, po renowacji parku Stara Hańcza. Poprawiona została także plaża przy najgłębszym jeziorze w Polsce - poinformowała PAP dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska.
Park Stara Hańcza znajduje się w północnej części jeziora. Jeszcze do niedawna brzeg najgłębszego jeziora Hańcza (106 metrów głębokości) był mało dostępny. Dodatkowo, tereny wokół jeziora w większości zajęte są przez prywatnych właścicieli działek i w tych miejscach są trudności z korzystania z brzegu Hańczy.
"Stąd wziął się pomysł, by zrobić miejsce, gdzie można pospacerować nad jeziorem i skorzystać z plaży. Świetnie nadawał się do tego podworski park zlokalizowany przy samej plaży" – powiedziała PAP Świerubska.
Dwór majątku Stara Hańcza powstał w XVIII wieku. Został usytuowany na wyniesieniu z widokiem na jezioro Hańcza. Otaczał go park i ogród, przedzielony aleją lipową, która się zachowała i jest pomnikiem przyrody.
"Renowacja parku podworskiego Starej Hańczy" to projekt zrealizowany przez SPK, który zakładał odtworzenie parku przy ruinach XVIII-wiecznego dworu. Jak poinformowała Świerubska, w parku zostały odświeżone alejki, przycięte drzewa i krzewy, a teren jest odchwaszczony. „Stare drzewa stanowiły niebezpieczeństwo dla ludzi, którzy korzystali z brzegu jeziora. Teraz jest tam ładnie i przestrzennie” – dodała Świerubska.
W ramach projektu odtworzony został także staw dawnego dworu. Renowacji doczekała się także ścieżka edukacyjna "Drzewa i krzewy parku podworskiego w Starej Hańczy".
"Teraz jest to przyjemne i atrakcyjne miejsce dla turystów, gmina poprawiła plażę i dostęp do jeziora Hańcza" - powiedziała PAP Świerubska.
Projekt został sfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Projekt kosztował ponad 200 tys. zł.
Dwór majątku Stara Hańcza powstał w XVIII wieku. Został usytuowany na wyniesieniu z widokiem na jezioro Hańcza. Otaczał go park i ogród, przedzielony aleją lipową, która się zachowała i jest pomnikiem przyrody. Dwór w czasie II wojny światowej został przejęty przez Niemców, którzy utworzyli w nim siedzibę leśnictwa. W 1946 roku w niewyjaśnionych okolicznościach dwór został spalony.
Park dworski w Starej Hańczy od 1988 r. wpisany jest do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatora zabytków. (PAP)
bur/ bno/