Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji posadowienia pomnika Gabriela Narutowicza i zagospodarowania otoczenia na placu jego imienia. Najwyżej oceniono i przyznano I nagrodę pracy autorstwa Józefa Gałązki i Urszuli Prokop z Warszawy (pracy przyznano 90 na 100 punktów) – poinformował stołeczny konserwator zabytków.
Sąd Konkursowy ocenił prace nadesłane na konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji posadowienia pomnika Gabriela Narutowicza i zagospodarowania otoczenia na placu jego imienia w Warszawie. Sędziowie przyznali pierwszą i trzecią nagrodę oraz wyróżnienie.
"Najwyżej oceniono i przyznano I nagrodę pracy autorstwa Józefa Gałązki i Urszuli Prokop z Warszawy (pracy przyznano 90 na 100 możliwych punktów). Projektanci otrzymają 25 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki" - zaznaczył konserwator.
Według koncepcji cokół z popiersiem prezydenta Narutowicza będzie otoczony owalnym placem. Na styku trawnika i placu zostanie ustawiona długa ława i posadzone zostaną krzewy. "Powstanie w ten sposób miejsce o charakterze amfiteatru, zapraszające przechodniów do zatrzymania się przy pomniku. Chcemy w ten sposób nakreślić miejsce, które w przyszłości może stać się lokalnym centrum i miejscem spotkań mieszkańców" - napisali projektanci.
Zaznaczyli, że okrągły cokół nawiązuje do wzorców architektury modernistycznej lat 20., wpisując się w historyczne dziedzictwo Ochoty. "Co ważne, postument na bazie koła, nada lekkości pomnikowi. Upamiętnienie będzie w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, a napis na pomniku kontrastowy i czytelny" - dodali.
Polerowany cokół pomnika wykonany zostanie z mieszanki cementu portlandzkiego i kruszywa marmurowego. Litery zaś z patynowanego brązu. Do wykonania ławki zostanie użyte terrazzo, którego kolorystyka nawiązywać będzie do cokołu. Pomnik zostanie oświetlony jednym punktem umieszczonym w posadzce placu, które będzie zaprojektowane w taki sposób, aby napisy znajdujące się na cokole były czytelne, a rzeźba oświetlona.
Pojawi się też zieleń. Będą to krzewy: pigwowiec japoński, który kwitnie na kolor różowo-czerwony na przełomie kwietnia i maja, jeszcze przed pojawieniem się liści i ponownie w sierpniu oraz jaśminowiec Philadelphus z ciemnozielonymi liśćmi oraz białymi kwiatami, które utrzymują się od maja do lipca. Na trawniku nasadzone zostaną trzy grupy roślin. Proponowane gatunki to krokusy, tulipany i żonkile.
Projektanci poinformowali, że ich koncepcja nie koliduje z infrastrukturą podziemną.
Sąd Konkursowy miał jednak kilka zastrzeżeń i zalecił przeprowadzenie dodatkowej analizy w celu określenia optymalnej wysokości cokołu oraz doprecyzowanie lokalizacji i doboru oświetlenia, które najlepiej wyeksponuje popiersie oraz podkreśli jego walory artystyczne, przeanalizowanie projektu posadzki w kontekście obecnego zagospodarowania terenu oraz uwzględnienie zasad "Standardów dostępności architektonicznej dla m.st. Warszawy", a w szczególności odnośnie ławki.
II nagrody nie przyznano. III miejsce przyznano pracy autorstwa Magdaleny Jeleńskiej i Małgorzaty Mizielińskiej z Warszawy (praca uzyskała 70 na 100 możliwych punktów). Projektantki otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.
Na konkurs ogłoszony we wrześniu 2022 r. nadesłano dziewięć prac.(PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
mas/ mark/