Pomnik Wdzięczności w Poznaniu zostanie odbudowany zgodnie z pierwotnym projektem, jednak stanie w innym miejscu niż w 1932 roku – poinformował w czwartek przewodniczący społecznego komitetu odbudowy prof. Stanisław Mikołajczak. Pomnik stanie nad Jeziorem Maltańskim.
„Postanowiliśmy, że pomnik musi istnieć w takiej formie jak go zbudowano przed wojną, był on podziękowaniem za odzyskanie niepodległości i w takiej formie stanie nad Jeziorem Maltańskim” – powiedział podczas konferencji prasowej prof. Mikołajczak. Według niego komitet uzyskał wstępną akceptację dla tej lokalizacji od urzędu miasta.
Pierwotnie pomnik stał na dzisiejszym placu Mickiewicza, teraz stoją tam pomnik wieszcza i pomnik Czerwca 1956 roku.
Pomnik Wdzięczności w Poznaniu, zwany także pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa lub Pomnikiem Chrystusa Króla, to istniejący w latach 1932-1939 monument, będący wotum za odzyskaną niepodległość przez Polskę. Usytuowany był na dzisiejszym placu Adama Mickiewicza.
„Nie możemy go odbudować w jego pierwotnym miejscu, bo teraz plac Mickiewicza kojarzy się Wielkopolanom z Czerwcem 1956 roku i musimy to uszanować” – dodał prof. Mikołajczak.
Nie jest jeszcze znany kosztorys całej inwestycji. „Wiemy, że będzie potrzeba 600 ton piaskowca i 300 ton granitu. Pieniądze będziemy zbierać, podobnie jak przed 80 laty wśród mieszkańców miasta i regionu” – zadeklarował prof. Mikołajczak.
Komitet chce odsłonić odbudowany pomnik najpóźniej w 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „Ale zrobimy wszystko, aby powstał jak najszybciej, może też mieć to miejsce w 2016 roku z okazji 1050 rocznicy chrześcijaństwa w Polsce” – dodał prof. Mikołajczak.
Społeczny komitet powstał w lutym 2012 roku z inicjatywy Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu i Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pomnik Wdzięczności w Poznaniu, zwany także pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa lub Pomnikiem Chrystusa Króla, to istniejący w latach 1932-1939 monument, będący wotum za odzyskaną niepodległość przez Polskę. Usytuowany był na dzisiejszym placu Adama Mickiewicza.
Pomysł jego budowy pojawił się w 1920 r. na Zjeździe Katolickim w Poznaniu. W 1930 r. uzyskano pozwolenie na budowę i przystąpiono do prac. Pomnik uroczyście odsłonięto w 1932 r. Uroczystościom przewodniczył prymas Polski kardynał August Hlond, wzięły w nich udział tysiące poznaniaków.
Pomnik miał formę łuku triumfalnego. Od strony frontowej w środkowej wnęce znajdowała się odlana z brązu 4-metrowa figura Chrystusa Króla, autorstwa Marcina Rożka. Na pomniku były napisy: "Sacratissimo Cordi - Polonia Restituta" (Najświętszemu Sercu - Polska Odrodzona) oraz "Błogosław Panie naszej polskiej ziemi". W 1939 roku monument został zburzony przez Niemców.(PAP)
kpr/ ls/