Najpopularniejsze atrakcje gminy Chęciny (Świętokrzyskie), m.in. Zamek Królewski, Jaskinię Raj i Park Etnograficzny w Tokarni, w 2023 r. odwiedziło ponad pół miliona osób - informuje chęciński urząd. Zapowiada inwestycje w turystykę, m.in. kolejny etap renowacji murów zamku.
Z danych chęcińskiego urzędu wynika, że najpopularniejszą atrakcją gminy w ubiegłym roku był Zamek Królewski, który odwiedziło 225 tys. osób. Na drugim miejscu, ze 126 tys. odwiedzających, znalazło się Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni. Ponad 106 tys. osób zwiedziło Jaskinię Raj, a ponad 60 tys. - Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne i pobliski Dwór Starostów Chęcińskich w Podzamczu.
„Te liczby pokazują, że turystyka, czyli kierunek, który obraliśmy w strategii rozwoju gminy Chęciny i na który mocno stawiamy, jest właściwy” – powiedział PAP burmistrz Chęcin Robert Jaworski. „Bardzo się cieszymy z minionego sezonu turystycznego, ale nie spoczywamy na laurach” – dodał samorządowiec.
Burmistrz zwrócił uwagę, że w statystykach ruchu turystycznego nie zostały uwzględnione szlaki piesze m.in. do rezerwatów przyrody na Zelejowej, Miedziance i Jaskini Piekiełko, które wchodzą w skład Geoparku Świętokrzyskiego - od 2021 r. Światowego Geoparku UNESCO. „Obserwujemy, że są to miejsca, do których lgną turyści, będziemy się starali to pielęgnować” – zaznaczył burmistrz.
Zwrócił uwagę, że gmina będzie realizować kolejne inwestycje w turystykę - m.in. prace związane z odnową istniejących zabytków. W tym roku zaplanowano m.in. kolejny etap renowacji murów chęcińskiego zamku oraz otwarcie Centrum Pamięci i Kultury Żydowskiej. Powstanie ono w odrestaurowanej siedemnastowiecznej synagodze w centrum miasteczka.
„To miejsce zostało w ubiegłym roku przepięknie odnowione. Wiemy, że kulturą żydowską interesuje się bardzo wiele osób, dlatego liczymy, że dzięki tej inwestycji Chęciny pojawią się na szlaku sztetli województwa świętokrzyskiego i kraju” - powiedział burmistrz Jaworski. Mają się tam odbywać wydarzenia kulturalne, m.in. koncerty muzyki klezmerskiej. Przygotowana zostanie także multimedialna wystawa opowiadająca historię miasta i jego mieszkańców, w tym czterowiekowych dziejów Żydów chęcińskich.
Gmina Chęciny położona jest w centralnej części województwa świętokrzyskiego, kilkanaście kilometrów na południowy zachód od Kielc. Mieszka w niej około 15 tys. osób. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ pad/