Jaki był historyczny wygląd poznańskich Garbar? Gdzie znajdują się galerie sztuki, skwery, zakłady rzemieślnicze? Tego wszystkiego dowiedzieć się można z nowopowstałej mapy „Fyrtla Garbary”. Darmowe publikacje można otrzymać m.in. w Informacji Turystycznej na Starym Rynku.
Mapa przedstawia lokalizacje ważnych dla mieszkańców Poznania miejsc - m.in. placów, skwerów, szkół, galerii sztuki, zakładów rzemieślniczych, punktów usługowych, kawiarni, czy restauracji. Są na niej umieszczone także ilustracje najważniejszych historycznie obiektów Garbar, takich jak Stara Przepompownia, kościół oo. Franciszkanów czy Stara Papiernia.
Mapy są darmowe i można je otrzymać m.in. we wszystkich miejscach na niej uwzględnionych, a także w Informacji Turystycznej na Starym Rynku, oraz Centrum Informacji Kulturalnej w budynku Arkadii. Wydrukowanych zostało 5 tys. egzemplarzy. Projekt graficzny opracowała Lucyna Kaczmarkiewicz, zaś za tekst odpowiada Marcin Muth, jeden z przedsiębiorców działających na poznańskich Garbarach.
Urząd Miasta Poznania przypomniał, że to nie pierwsza tego typu inicjatywa. W 2017 roku powstała "Wrażeniowa mapa ul. Święty Marcin" - zaktualizowana w 2020 r. Następnie zrealizowano projekt "Łazarskiego Niezbędnika" - zawierającego opisy zabytków i miejsc charakterystycznych dla Osiedla Święty Łazarz oraz skupionych na tym terenie przedsiębiorców - wydanego wraz z mapą Ostrowa Tumskiego i Śródki.
W ub. roku wydano natomiast "Mapę jeżyckich rzemieślników", promującą działające na Jeżycach od wielu lat lokalne i tradycyjne zakłady usługowe i punkty handlowe.
Mapa „Fyrtla Garbary" powstała we współpracy Fundacji Zapis, działającej w porozumieniu z Radą Osiedla Stare Miasto i podmiotów skupionych wokół Koalicji Fyrtel Garbary oraz Miasta Poznań.
Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Poznania w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji i we współpracy z Radą Osiedla Stare Miasto. (PAP)
autorka: Anna Jowsa
ajw/ drag/