Muzeum Banksy’ego, prezentujące twórczość brytyjskiej gwiazdy street artu, rozpoczyna działalność w Krakowie. Pomysłodawcą i realizatorem wystawy jest Hazis Vardar, który prowadzi już podobne ekspozycje w Paryżu, Brukseli, Barcelonie, Lizbonie i Pradze.
Muzeum, które dla widzów otworzy się w czwartek, urządzono w postindustrialnych wnętrzach dawnej fabryki na krakowskim Kazimierzu. Prezentuje ono ponad 150 wizerunków prac Banksy’ego. Wykonane na ścianach poszczególnych pomieszczeń graffiti są odzwierciedleniem dokonań artysty malowanych na przestrzeni lat na murach w takich miastach jak: Bristol, Londyn, Paryż, Calais, Nowy Jork, Los Angeles, Nowy Orlean, Neapol, Wenecja, Borodzianka, Hostomel, Irpień, Kijów, Betlejem. Są też kopie prac twórcy street artu w formie obrazów, grafik i kolaży.
Zwiedzaniu towarzyszy ścieżka dźwiękowa, odtwarzająca odgłosy miejskiego ruchu. Odwiedzający mają także możliwość zapoznania się z filmami na temat tajemniczego artysty i jego twórczości.
Twórca krakowskiej wystawy Hazis Vardar powiedział podczas wtorkowej prezentacji ekspozycji dla dziennikarzy, że „prezentowana twórczość pokazuje pewien punkt widzenia na świat i na wszystkie ważne rzeczy, które się w nim dzieją”. „Jest to galeria, która opowiada o stanie świata, takim jak widzi go Banksy” - wyjaśnił.
Pomysłodawca i realizator wystawy zorganizował już podobne przedsięwzięcia w centrach Paryża, Brukseli, Barcelony, Lizbony i Pragi. Odwiedziło je ponad milion osób.
Vardar pytany przez PAP o kontrowersje związane z wykorzystywaniem i prezentowaniem twórczości Banksy'ego bez autoryzacji artysty, zwrócił uwagę, że „wszystkie wystawy, które organizuje cały czas funkcjonują, a zatem to coś mówi”.
Jak wyjaśnił, dodatkowo cały dochód ze sprzedaży w muzeum specjalnego albumu poświęconego twórczości Banksy'ego, będzie przeznaczany na wsparcie fundacji zajmującej się pomocą dla migrantów w rejonie Morza Śródziemnego. „Zatem jest to praca, jakieś dzieło, która wspiera inicjatywy mające także poparcie samego Banksy'ego” - ocenił Vardar.
Jak zapowiedział twórca przedsięwzięcia, krakowskie muzeum - niezależnie od działalności wystawienniczej - będzie prowadzić także działania edukacyjne nt. street artu: warsztaty dla szkół i grup zorganizowanych oraz oprowadzania kuratorskie.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ pat/