W Bydgoszczy powstanie Park Kulturowy Stare Miasto. Ma poprawić estetykę i uporządkowanie przestrzeni w reprezentacyjnej części miasta. Projekt trafił do zaopiniowania przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Park kulturowy jest jedną z form ochrony zabytków, przewidzianą w ustawie o ich ochronie. W ostatnich latach w Polsce powstało ponad 40 takich parków, m.in. w Krakowie, Poznaniu, we Wrocławiu czy w Zakopanem.
Proponowane granice obszaru utworzenia parku kulturowego obejmują Stare Miasto z Wyspą Młyńską, wpisane do rejestru zabytków woj. kujawsko-pomorskiego, i część Śródmieścia z ulicą Gdańską i placem Wolności, która objęta jest ścisłą ochroną konserwatorską, określoną w obowiązujących planach miejscowych.
Projekt utworzenia parku kulturowego zawiera wiele ograniczeń i zakazów dotyczących formy i sposobu sytuowania reklam, obiektów małej architektury, ogródków gastronomicznych, urządzeń infrastrukturalnych, a także regulacje sposobu korzystania z zabytków, w tym prowadzenia robót budowlanych i profilu działalności usługowej.
Przewidziano wyeliminowanie działań inwestycyjnych polegających na wymianie zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej na współczesną, plastikową, a także stosowanie płytek ceramicznych na stopniach wejściowych, które nie współgrają z historyczną zabudową. Wskazane jest stosowanie takich materiałów, jak naturalny kamień czy drewno.
Na obszarze parku kulturowego drobnowymiarowa kostka betonowa miałaby zostać zastąpiona historycznymi formami nawierzchni, które nawiązują do otaczającej zabudowy, a urządzenia techniczne, jak skrzynki gazowe, powinny być dostosowane do architektury pod względem kolorystycznym i stylistycznym.
Najważniejsze zapisy o prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie parku kulturowego to m.in.: zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach 22.00-6.00 oraz zakaz działalności usługowej o charakterze erotycznym i handlu odzieżą używaną w lokalach eksponowanych od strony przestrzeni publicznej.
Z terenu parku miałyby zniknąć wszystkie obiekty nietrwale związane z gruntem – kioski, pawilony, stragany, kontenery, z wyjątkiem kiosków przeznaczonych do sprzedaży kwiatów o indywidualnej, stylizowanej formie zgodnej z historycznym charakterem przestrzeni miejskiej.
W projekcie uchwały są też regulacje dotyczące reklam. To m.in. zakaz określonych nośników reklamowych czy wytyczne w sprawie szyldów – w jaki sposób i w którym miejscu powinny być mocowane do budynków, a także w jakiej formie.
Prace nad uchwałą rady miasta w sprawie utworzenia parku kulturowego rozpoczęły się przed rokiem. Na przełomie marca i kwietnia 2020 r. trwały konsultacje społeczne, a wnioski można było składać do początku sierpnia 2020 r. Na ostatniej sesji radni dyskutowali o projekcie i skierowali go do zaopiniowania przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Po wejściu w życie uchwały właściciele i zarządcy nieruchomości będą zobowiązani do dostosowania się do przepisów w ciągu 1,5 roku. (PAP)
Autor: Jerzy Rausz
rau/ joz/