W Złotej Kaplicy poznańskiej katedry, przy sarkofagu Mieszka I i Bolesława Chrobrego, 1 listopada zapłonie symboliczny znicz. 13 listopada w świątyni sprawowana będzie specjalna msza, w intencji spoczywających w Poznaniu władców z dynastii Piastów.
Poznańska katedra na Ostrowie Tumskim była pierwszą na ziemiach polskich siedzibą biskupią. Jest najstarszą i największą nekropolią Piastów: pochowano w niej Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Przemysła II, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Bolesława Pobożnego i Przemysła I.
Relikty grobów znajdują się w podziemiach. W XIX wieku mauzoleum pierwszych władców stała się Złota Kaplica.
Dzięki obchodom 1050-lecia chrztu Polski i za sprawą funkcjonującego w sąsiedztwie Ostrowa Tumskiego centrum interpretacji dziedzictwa Brama Poznania, coraz więcej osób kojarzy Poznań z początkami państwa polskiego i pierwszą nekropolią władców Polski.
Znicz w dzień Wszystkich Świętych zapali przy sarkofagu Mieszka I i Bolesława Chrobrego proboszcz parafii archikatedralnej w Poznaniu ks. Ireneusz Szwarc. Złota Kaplica jest niedostępna dla odwiedzających katedrę, pozostanie zamknięta także 1 listopada.
„Osoby postronne mają wgląd do Złotej Kaplicy, ale tylko przez kraty. To zabytek najwyższej klasy, musi być pod najwyższą ochroną. Z okazji świąt Wszystkich Świętych otwieramy za to krypty arcybiskupów poznańskich, będą one otwarte przez pierwsze dni listopada. Zapraszamy też 13 listopada na mszę w intencji pierwszych polskich władców” – powiedział PAP proboszcz parafii archikatedralnej w Poznaniu ks. Ireneusz Szwarc.
„Osoby postronne mają wgląd do Złotej Kaplicy, ale tylko przez kraty. To zabytek najwyższej klasy, musi być pod najwyższą ochroną. Z okazji świąt Wszystkich Świętych otwieramy za to krypty arcybiskupów poznańskich, będą one otwarte przez pierwsze dni listopada. Zapraszamy też 13 listopada na mszę w intencji pierwszych polskich władców” – powiedział PAP ks. Szwarc.
Dodał, że w tym roku, przy okazji 1050. rocznicy chrztu Polski do katedry przybywało znacznie więcej osób zainteresowanych historią wiążącą się z tą świątynią i z Ostrowem Tumskim. „Być w Poznaniu a nie być katedrze, to poważne uchybienie. Tu można dotknąć samych początków państwa i Kościoła na tych ziemiach, tego naszego DNA, korzenia z którego wyrastamy. W tym roku widzimy wzmożone pielgrzymowanie do katedry. Według naszych szacunków, w zorganizowanych grupach przybyło tu ok. 50 tys. ludzi” – powiedział.
Według ks. Szwarca, w kwietniu, podczas centralnych obchodów 1050-lecia chrztu Polski, bardzo wiele osób dowiedziało się, że to poznańska katedra jest najstarszą w kraju nekropolią królewską. „Stan świadomości zmienił się radykalnie za sprawą transmisji z obchodów rocznicy chrztu w poznańskiej katedrze. Na zakończenie celebry, najważniejsze postacie weszły do Złotej Kaplicy i złożyły wieniec przy sarkofagu Mieszka i Bolesława. Wówczas wiele osób wreszcie odkryło fakt, że to Poznań ma groby założycieli państwa” – powiedział.
Prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jan Mazurczak jest zdania, że walory poznańskiej świątyni wciąż trzeba propagować. „Bardzo byśmy chcieli, by 1 listopada także kojarzył się z hołdem dla władców Polski, którzy są pochowani w Poznaniu. Byłoby świetnie, gdyby udało się w mieście stworzyć tradycję z zapalaniem zniczy przy grobach władców; by rzecz ta miała też ogólnopolskie, medialne wsparcie” – powiedział.
Mazurczak podkreślił, że potencjał turystyczny Ostrowa Tumskiego, gdzie znajduje się poznańska katedra, w ostatnich latach znacząco się zwiększył za sprawą Bramy Poznania – obiektu, który przy pomocy multimediów i nowych technologii inspiruje do poznawania historii.
Jak dodał, Brama Poznania cieszy się ogromnym zainteresowaniem; odwiedza ją ok. 100 tys. osób rocznie. „Ludzie po wizycie w Bramie Poznania są gotowi, by odkrywać Ostrów Tumski. Są wyposażeni w pewną dawkę wiedzy i mogą iść, zobaczyć na własne oczy miejsca związane z początkami państwa polskiego – w tym podziemia i Złotą Kaplicę” – powiedział Mazurczak.
Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i jedną z najcenniejszych historycznie części Poznania. To miejsce stało się siedzibą pierwszych władców Polski, Mieszko I zbudował tu swoje palatium. Na tym terenie powstała też pierwsza katedra, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo.(PAP)
rpo/ sta/