Premier Donald Tusk poinformował, że każda instytucja powołana przez PiS, która nie przynosi niczego sensowego z punktu widzenia interesu państwa polskiego, będzie likwidowana. „W decyzjach dotyczących np. przyszłości różnych instytutów nie kieruję się chęcią odwetu” – dodał.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef KPRM Jan Grabiec poinformował, że premier Donald Tusk podjął decyzje o likwidacji dwóch instytutów powołanych w ostatnich latach przez premiera Mateusza Morawieckiego - Instytutu Pokolenia i Instytutu De Republika. We wtorek premier Tusk został zapytany m.in. o to, dlaczego podjął decyzję o likwidacji tych instytutów oraz czy likwidowane będą kolejne jednostki.
"Nie działamy sposób gwałtowny, jeśli chodzi o decyzje o istnieniu lub zamknięciu różnych instytucji, tylko dlatego, że były PiS-owskie. Nie wszyscy akceptują ten mój sposób myślenia, ale ja w decyzjach dotyczących np. przyszłości różnych instytutów nie kieruję się chęcią odwetu - żeby w ogóle zrównać z ziemią. Tylko oceniamy, czy coś może być przydatne z punktu widzenia interesu państwa polskiego i obywateli, czy nie" – powiedział premier.
Ocenił, że "mamy problem z instytucjami PiS-owskimi, z których część nic nie robi i kosztuje dużo pieniędzy". "Byłoby niezłą anegdotą właściwie, gdyby przypomnieć, że instytut, który miał walczyć o reperacje, na razie wydał na siebie 70 mln złotych, a nie umiał nawet sformułować wniosku do rządu niemieckiego, w którym padłoby słowo +reparacje+" – mówił Tusk.
Podkreślił, że "każda instytucja powołana przez PiS - czy to są fundacje, fundusze - która nie przynosi niczego sensowego z punktu widzenia interesu państwa polskiego, będzie likwidowana. "Nie mam tutaj wykazu i nie chcę nikogo straszyć, ale nie będziemy wahać się ani chwili, jeśli uznamy, że jakieś przedsięwzięcie, które kosztuje - bo z reguły są to duże koszty - a nie jest potrzebne z punktu widzenia państwa lub obywateli" - wyjaśnił. "Będziemy o tym informować sukcesywnie, po ocenie każdego przypadku z osobna" - dodał.
Instytut De Republica został powołany w 2021 r. Głównym celem jego działalności była promocja i popularyzacja polskiej nauki w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, wytworzenie mechanizmów i kapitału społecznego, który organizowałby się wokół idei państwowości oraz uwolnienie potencjału polskiej nauki w tych obszarach.
Z kolei Instytut Pokolenia istnieje od stycznia 2022 r., a do jego zadań należało m.in. inicjowanie i wspieranie działań mających na celu wzmacnianie trwałości więzi międzypokoleniowych, międzyludzkich oraz tożsamości budowanej w polskich rodzinach przez kolejne pokolenia. (PAP)
Autorzy: Anna Kruszyńska, Mikołaj Małecki
akr/ mml/ pat/