Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek z Najwyższym Rycerzem Carlem Andersonem, szefem wspólnoty Rycerzy Kolumba. Podczas spotkania rozmawiano o międzynarodowej i polskiej działalności Rycerzy, a także na temat dziedzictwa Jana Pawła II.
Spotkanie Najwyższego Rycerza z prezydentem Dudą - jak zaznaczył we wtorek Tomasz Adamski ze wspólnoty Rycerzy Kolumba, odpowiedzialny za kontakty z mediami - zorganizowano przy okazji pielgrzymki po Polsce, jaką Carl Anderson razem z Radą Dyrektorów Rycerzy Kolumba odbywa w naszym kraju. "Grupa przybyła do Polski z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową" - dodał Adamski.- Podczas swojej pielgrzymki - poinformował Adamski - odwiedzą najważniejsze miejsca na niepodległościowej i religijnej mapie Polski, w tym Warszawę, gdzie we wtorek złożą wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza, Częstochowę i Kraków.
Jak poinformował Adamski, prezydent Duda wyraził wdzięczność za zaangażowanie Rycerzy przede wszystkim w pomoc osobom poszkodowanym w wyniku nawałnic na Pomorzu w 2017 roku. "Łącznie ich pomoc finansowa i materialna liczona jest w setkach tysięcy złotych, a sami Rycerze do dziś są obecni, aby nieść pomoc poszkodowanym w tych rejonach" - dodał Adamski.
Przekazał, że przed spotkaniem z prezydentem odbyła się uroczystość złożenia wieńca przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Ceremonię poprzedziła msza święta dla wszystkich uczestników pielgrzymki.
Pielgrzymka Rycerzy Kolumba w Polsce rozpoczęła się w niedzielę mszą św. w warszawskiej Katedrze Polowej. Biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek w homilii nawiązującej do utraty niepodległości przez Polskę i okresu zaborów, tłumaczył, że "polskość mogła przetrwać ten czas tylko dzięki rodzinnemu pielęgnowaniu wiary katolickiej i polskich zwyczajów". I dodał: "Wy, Rycerze Kolumba (...) troszczycie się o żywą wiarę, a we współczesnym świecie jesteście przykładem troski o trwałość i świętość waszych małżeństw i rodzin" - mówił do zgromadzonych.
Po tej uroczystości Rada Dyrektorów złożyła wieniec przy grobie kard. Stefana Wyszyńskiego w Bazylice św. Jana Chrzciciela. "Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie. Sługo Boży, wstawiaj się za nami" - głosi napis na wstędze wieńca.
Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,96 miliona członków. W Polsce działają od ponad 11 lat w 110 radach na terenie 28 diecezji. Wspólnota w naszym kraju liczy ponad 5,5 tys. członków. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 roku w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót sługi Bożego ks. McGivney'a.(PAP)
autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ mark/