W ramach projektu "Tarnowskie macewy - obóz dla wolontariuszy", finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Fundacja AntySchematy 2 przygotowała publikację "Kamień i pamięć. Cmentarz żydowski w Tarnowie".
Opracowanie to efekt zakończonej w lipcu 2016 r. pierwszej części projektu, której celem było skatalogowanie stu macew znajdujących się na żydowskim cmentarzu w Tarnowie. Jak podkreślają organizatorzy akcji, macewy stanowią ważny element kultury żydowskiej, a znaczna ich część uległa dewastacji. Oprócz wartości religijnej dla Żydów, mają również wielką wartość historyczną.
Publikacja "Kamień i pamięć" dotyczy 100 z 299 zlokalizowanych macew. Całość inwentaryzacji ukaże się w formie drukowanej - jak spodziewa się Fundacja - na początku 2017 roku.
W opracowaniu pod redakcją Leszka Hońdy przybliżono projekt "Tarnowskie macewy - obóz dla wolontariuszy", a także historię żydowskiego cmentarza w Tarnowie. Pochylono się również nad tematem wykorzystania dziedzictwa żydowskiego w Tarnowie w edukacji o Holokauście oraz omówiono zagadnienie pamięci i narracji o pamięci w edukacji międzykulturowej.
"Kamień i pamięć. Cmentarz żydowski w Tarnowie" zawiera listę stu opracowanych nagrobków, z czego ponad dwadzieścia macew opatrzono szczegółowym opisem oraz fotografiami.
Skatalogowanie macew w Tarnowie, edukacja młodzieży i publikacje nt. dziedzictwa żydowskiego w mieście – to cele programu „Tarnowskie macewy - obóz dla wolontariuszy”. „Takie projekty są niezwykle ważne dla lokalnych społeczności i Żydów poszukujących swoich korzeni” – mówił portalowi dzieje.pl w sierpniu 2016 r. Tomasz Malec, prezes Fundacji Antyschematy 2 organizującej program.
Patronem medialnym projektu jest portal historyczny dzieje.pl.
Publikacja "Kamień i pamięć. Cmentarz żydowski w Tarnowie" w formacie PDF
Źródło: Fundacja AntySchematy 2
rda/