Instytut Polonika zaprasza na spotkanie poświęcone książce prof. Jana Wiktora Sienkiewicza „Polska sztuka na emigracji w londyńskiej kolekcji Matthew Batesona”. Wydarzenie odbędzie się online 17 marca.
"Podczas naszej rozmowy przyjrzymy się Londynowi - miastu, które po zakończeniu drugiej wojny światowej dość szybko stało się prężnym ośrodkiem polskiej sztuki. Na skutek objęcia władzy w Polsce przez komunistów liczna grupa artystów, nie godząc się z tym faktem i obawiając się represji, nie powróciła do ojczyzny" - czytamy w zapowiedzi spotkania w mediach społecznościowych.
Przyjrzymy się Londynowi – miastu, które po zakończeniu drugiej wojny światowej dość szybko stało się prężnym ośrodkiem polskiej sztuki. Na skutek objęcia władzy w Polsce przez komunistów liczna grupa artystów, nie godząc się z tym faktem i obawiając się represji, nie powróciła do ojczyzny – czytamy w zapowiedzi spotkania.
Jak wyjaśniono, "w efekcie powojenna polska twórczość plastyczna rozwijała się w dwóch różnych nurtach, w kraju – gdzie dość szybko, w myśl doktryny socrealizmu, nowa władza wprowadziła odgórne reguły zarządzania sztuką – oraz poza jego granicami".
"Omówimy najsłynniejszych twórców emigracyjnych i ich dzieła, które znalazły się w książce, spróbujemy także wskazać elementy charakterystyczne dla polskiej sztuki emigracyjnej w Wielkiej Brytanii lat 60. i 70. XX w." - napisano.
Spotkanie promocyjne rozpocznie się 17 marca o godz. 19 i będzie transmitowane online na Facebooku Instytutu Polonika.
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika powstał 18 grudnia 2017 r. jako wyspecjalizowana państwowa instytucja kultury, której organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ ozk/