Kultura i sztuka po 1989 roku

28.01.2020 aktualizacja 30.01.2020

Przebudowa Cracovii – kluczowym projektem nowej dyrekcji Muzeum Narodowego

Rozpoczęcie przebudowy dawnego hotelu Cracovia na nowy oddział muzealny, otwarcie Centrum Edukacji Muzealnej i urządzenie ekspozycji poświęconej designowi i architekturze w Kamienicy Szołayskich – to najważniejsze plany inwestycyjne nowej dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wśród wystaw zaplanowanych w tym roku są ekspozycje: "Cud światła" - poświęcona średniowiecznej sztuce witrażu oraz "Geniusz barku" – prezentująca dorobek XVIII-wiecznego malarza Szymona Czechowicz.

"Przychodzimy do Muzeum Narodowego w Krakowie, aby zrealizować wielki plan inwestycyjny, który kształtuje się od kilku lat, a teraz mam nadzieję nabierze realnych kształtów, a który jest związany z otwarciem tego budynku – dawnego hotelu Cracovia na potrzeby muzeum architektury i designu” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski.

Towarzyszyli mu przyszli wicedyrektorzy instytucji, a obecnie pełnomocnicy dyrektora: ds. działalności programowej dr Rafał Quirini-Popławski oraz ds. strategii i komunikacji Tomasz Ostrowski.

Budynek dawnego hotelu Cracovia wraz z działką został zakupiony przez MNK od spółki Echo Investment w grudniu 2016 roku. Środki na ten cel pochodziły z budżetu państwa. Już wtedy planowano, że po remoncie w obiekcie tym znajdzie się kolejny oddział muzeum poświęcony architekturze i designowi. Dyrektor Szczerski mówił we wtorek, że będą tam także muzealne magazyny, pracownie konserwatorskie oraz przestrzeń otwarta dla mieszkańców Krakowa.

"Chcielibyśmy, żeby było to miejsce żywe, miejsce eksperymentu i kontaktu ze sztuką współczesną" – powiedział Szczerski. Dodał, że po zagospodarowaniu placu przed budynkiem, Cracovia i znajdujący się po drugiej stronie ulicy Gmach Główny MNK może stać się nowym forum kultury dla Krakowa.

Na remont Cracovii potrzeba kilkadziesiąt milionów złotych - trudno w tej chwili podać konkretną kwotę. Dyrektor MNK zwrócił uwagę, że bardzo czasochłonne będzie przygotowanie tej inwestycji: wykonanie ekspertyz i wszystkich niezbędnych projektów, ale wyraził nadzieję, że uda się ją rozpocząć w ciągu najbliższych pięciu lat.

CZYTAJ TAKŻE

W drugiej połowie roku po modernizacji otwarty ma zostać Arsenał, gdzie prezentowany będzie zbiór sztuki starożytnej z kolekcji Książąt Czartoryskich, a w październiku w gmachu głównym nowa Galeria Sztuki XX i XXI wieku. W dalszej perspektywie - o ile uda zdobyć się środki - muzeum planuje remont tzw. „Klasztorka” przy Pałacu Książąt Czartoryskich oraz Gmachu Głównego.

Dotychczasowy oddział Europeum zostanie przekształcony w Centrum Edukacji Muzealnej, a w Kamienicy Szołayskich w 2021 r. zamiast wystaw czasowych urządzona będzie ekspozycja poświęcona designowi i architekturze – będzie to zapowiedź tego, co za kilka lat zwiedzający znajdą w Cracovii.

"Chciałbym, żebyśmy zaczęli pisać jeszcze jeden rozdział w historii kultury polskiej, a nawet nie tyle rozdział, ile abyśmy wpisali do kanonu kultury dwa ważne dla mnie pojęcia: modernizacji i nowoczesności" – mówił Szczerski. Zapowiedział, że w latach 2021-24 planowany jest cykl wystaw poświęconych "historii polskiej nowoczesności". Pierwsza będzie poświęcona poszukiwaniu polskiej tożsamości i koncepcjom stylu narodowego, kolejne: awangardzie w czasach II RP, zmaganiom z nowoczesnością w PRL-u i współczesnym zjawiskom.

MNK planuje także wystawy monograficzne poświęcone polskim twórcom m.in. Janowi Matejce i Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi. Razem z Muzeum Narodowym w Poznaniu przygotowywana jest ekspozycja prac duńskiego artysty Vilhelma Hammershoia.

Pierwszą z tegorocznych wystaw będzie "Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce", na której zwiedzający zobaczą 77 witraży z polskich kolekcji muzealnych, kościelnych i prywatnych oraz obrazy, projekty, rysunki i dokumenty.

W kwietniu w Pawilonie Józefa Czapskiego otwarta zostanie wystawa obrazów i rysunków Artura Nachta-Samborskiego, a w maju w gmachu głównym ekspozycja "Geniusz baroku: Szymon Czechowicz". "To największa wystawa planowana w tym roku. Jest poświęcona wybitnemu, polskiemu malarzowi działającemu w XVIII wieku w dużej mierze w Rzymie, a potem w Krakowie, Wilnie i Lwowie" – mówił dr Rafał Quirini-Popławski.

Dwie wystawy: fotografii Adama Bujaka oraz plakatów patriotycznych i wojennych będą nawiązywać do tegorocznych rocznic: 100-lecia urodzin Karola Wojtyły oraz 100-lecia Bitwy Warszawskiej.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL