Wprowadzamy na salony nieobecnego artystę, któremu miejsce tam od dawna się należy – powiedział dyrektor MNK Andrzej Szczerski. Ponad 200 dzieł Szymona Czechowicza – mistrza malarstwa barokowego będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Na tle malarstwa polskiego w XVIII wieku twórczość Szymona Czechowicza wybija się wyraźnie. Wystarczy przyjrzeć się bliżej obrazowi przedstawiającemu św. Jadwigę, który pokazuje całe jego mistrzostwo. Widzimy tu choćby umiejętność komponowania rozbudowanych, efektownych scen, takich, w których sfera ziemska przenika się z zaludnioną przez gromady aniołów sferą niebios – mówi dr Tomasz Zaucha, kurator wystawy „Geniusz baroku. Szymon Czechowicz”, pokazywanej w Muzeum Narodowym w Krakowie do 21 lutego 2021 r.
W Muzeum Narodowym w Krakowie trwają prace przy pierwszej monograficznej wystawie dzieł Szymona Czechowicza – mistrza barokowego malarstwa religijnego. Kilkanaście jego obrazów przywieziono właśnie z Litwy, niektóre z nich po raz pierwszy opuściły ten kraj.
Z powodu pandemii koronawirusa Muzeum Narodowe w Krakowie przesuwa na jesień największą z planowanych w tym roku wystaw – prezentację twórczości barokowego malarza Szymona Czechowicza.
Rozpoczęcie przebudowy dawnego hotelu Cracovia na nowy oddział muzealny, otwarcie Centrum Edukacji Muzealnej i urządzenie ekspozycji poświęconej designowi i architekturze w Kamienicy Szołayskich – to najważniejsze plany inwestycyjne nowej dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.