Żywa szopka – z ruchomymi figurami i żywymi zwierzętami – pojawiła się po raz pierwszy przy bazylice Matki Bożej Piekarskiej i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. To najbardziej znane sanktuarium maryjne na Górnym Śląsku.
Wykorzystano m.in. 27 pieczołowicie odrestaurowanych drewnianych figur, które powstały w ubiegłym wieku na obchody 1000-lecia chrztu Polski. Żywe zwierzęta przyjechały natomiast z minizoo ze Świerklańca. To m.in. kozy, owce, rasowe gołębie i króliki.
„Żyjemy w kulturze obrazu. Warto przyciągać uwagę ludzi do wyższych wartości niż pełny koszyk z zakupami. Oglądanie szopki to okazja do pogłębienia wiary, kontemplowania cudu wcielenia Syna Bożego” – powiedział PAP wikary ks. Adam Zgodzaj.
„Piekarskie Betlejem” zajęło większą część placu obok bazyliki. 10 figur jest ruchomych. Rzeźby pochodzą z tzw. Piekarskiej Panoramy Tysiąclecia. Oprócz św. Rodziny przedstawiają postacie związane z historią miasta, Śląska i Polski, m.in. Mieszka I, Bolesława Chrobrego, papieża Jana Pawła II, biskupa Hlonda, kardynała Wyszyńskiego, księży Popiełuszkę i Blachnickiego, a także króla Jana III Sobieskiego. Wyeksponowano je na tle, na którym znajdują się charakterystyczne dla Piekar budowle m.in. Kopiec Wyzwolenia, piekarska bazylika i Kalwaria.
„Rzeźby powstawały jako owoc obchodów 1000-lecia chrztu Polski. Można je było wówczas oglądać w pobliskim klasztorze sióstr boromeuszek. Potem kolekcja nie była prezentowana. Odrestaurowanie figur było bardzo żmudną pracą i trwało od września tego roku. Zajęły się nią siostry boromeuszki, stroje uszyły natomiast piekarzanki” – wyjaśnił ks. Zgodzaj.
Efekty ich pracy można podziwiać od Wigilii do 25 stycznia. Nieco krócej, bo do 10 stycznia będzie można oglądać żywą szopkę. "Żywy inwentarz z pewnością będzie atrakcją dla najmłodszych, którzy być może po raz pierwszy zobaczą takie zwierzęta na żywo" – podkreślił wikary.
W okresie świątecznym w piekarskiej bazylice będą się odbywać spotkania kolędowe i koncerty. Centralnym wydarzeniem będzie Msza Święta kończąca rok rodziny, odprawiona 28 grudnia - w Święto Świętej Rodziny - o godzinie 12.00. Szopka będzie czynna codziennie od 9.00 do 19.00.
Początek piekarskiej parafii to rok 1303, kiedy wzniesiono drewniany kościółek pod wezwaniem św. Bartłomieja. Ikona Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej powstała w XV w. Początki kultu maryjnego w Piekarach sięgają 1659 r.
Obecnie do sanktuarium pielgrzymują wierni z całego Śląska. W maju odbywa się doroczna pielgrzymka stanowa mężczyzn i młodzieńców, w sierpniu – kobiet. Do Piekar wielokrotnie pielgrzymował Karol Wojtyła jeszcze przed objęciem stolicy Piotrowej, jako metropolita krakowski. (PAP)
lun/ par/