W piątek na zwołanej nadzwyczajnej sesji radni Otwocka przegłosowali uchwałę o wspólnym prowadzeniu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej z Ministerstwem Kultury. Poprzednią uchwałę unieważnił wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.
Na podstawie uchwały możliwe jest przekazanie 100 milionów złotych miastu Otwock na współprowadzenie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zaproponowany przez prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego projekt uchwały trafił wcześniej do komisji budżetu i finansów, gdzie pozostał bez rozpatrzenia ponieważ rozkład głosów ułożył się: 5 radnych za a 5 przeciw.
Na sesji prezydent wyjaśnił radnym, że wcześniej uchwała w tej sprawie została podjęta i na jej podstawie podpisana została umowa. "Potem wpłynęło rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody mazowieckiego. De facto jeśli umowa została podpisana to rozstrzygniecie nie wpływa na realizację umowy" - dodał.
"Rozstrzygniecie dotyczyło zapisu, który określa datę wejścia w życie. Chodzi o to, że powinna wejść w życie w dniu podjęcia, a nie jak zapisano, 14 dni po opublikowaniu jej w dzienniku urzędowym" - przekazał Margielski dodając, że otrzymałem informację z Instytutu, że minister kultury przystąpił do realizacji tej umowy i prowadzi już korespondencję w tej sprawie.
Wyjaśnił radnym, że w sytuacji sporu z wojewodą można iść z tym sądu ale to wymaga większego zaangażowania niż głosowanie nad uchwałą.
Radni stosunkiem głosów 10:8 przyjęli proponowaną przez prezydenta miasta uchwałę.
O wyniku głosowania poinformował na platformie X poseł Michał Szczerba. "Dziś +na bezczela+ na wniosek PiSowskiego prezydenta Otwocka, jego większość w radzie miasta (10:8) ponownie przegłosowała uchwałę w sprawie skoku na 100 milionów dla Instytutu Dmowskiego. Nie odpuszczają. Walczą o przepompownię PiS dla swoich. Walczą o PiSowską przechowalnię w Otwocku" - napisał Szczerba.
Zaznaczył, że samą umowę z miastem bezprawnie podpisał były minister kultury Piotr Gliński, bez zwrócenia się o opinię Prokuratorii Generalnej RP. "Naruszył tym samym ustawę. Wcześniejszą bezprawną uchwałę rady miasta uchylił wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski" - dodał poseł Szczerba.
W listopadzie Rada Miasta Otwocka przegłosowała uchwałę o wspólnym prowadzeniu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
15 grudnia wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, stwierdził w całości nieważność tej uchwały. Powodem unieważnienia jak napisano w rozstrzygnięciu wojewody jest m.in. błędne stwierdzenie przez Radę Miasta Otwocka, że stanowi ona akt prawa miejscowego. "Wadliwa kwalifikacja przedmiotowej uchwały jako aktu prawa miejscowego spowodowała błędne określenie daty jej wejścia w życie. Nieprawidłowe określenie daty wejścia w życie uchwały niebędącej aktem prawa miejscowego, tym samym uzależnienie jej obowiązywania od publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym stanowi istotne naruszenie prawa" - dodano.
Poinformowano też, że uchwała ta nie zawiera żadnego stanowiska Rady Miasta Otwocka, które stanowiłoby podstawę dla pożądanych w tym zakresie działań prezydenta Otwocka, a zawiera jedynie typowe stanowisko organu stanowiącego Miasta Otwocka.(PAP)
autorka: Marta Stańczyk
mas/ maak/