Ponad 41 tys. zł uzbierano podczas trzydniowej kwesty na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu. Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków znajdujących się na ponad 200-letniej radomskiej nekropolii.
"To znakomity wynik, drugi w historii zbiórek po 2010 r., kiedy do naszych puszek trafiło 50 tys. zł" - poinformował w niedzielę zastępca przewodniczącego Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego (SKOZCR) w Radomiu Sławomir Adamiec. "Dziękujemy wszystkim, którzy choćby najmniejszą sumą wsparli naszą kwestę" - dodał społecznik.
Pieniądze z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone na uzupełnienie płatności za przeprowadzoną niedawno odnowę pomnika ks. Michała Kobierskiego i umożliwią renowację kolejnego nagrobka w 2019 r.
Adamiec podkreślił, że w trzydniowej kweście, przeprowadzonej w dniach 1-3 listopada, wzięło udział 180 wolontariuszy. Większość z nich (110 osób) to uczniowie radomskich szkół.
W 2018 roku Społeczny Komitet przeprowadził renowację pomnika nagrobnego proboszcza radomskiej parafii farnej ks. Michała Kobierskiego (1804 -1876). Kapłan pochodził z rodziny szlacheckiej, pieczętującej się herbem Ostoja. Urodził się w Bystrojowicach, w majątku rodziców, położonym w powiecie sandomierskim. Do Radomia przybył w 1839 r. Zasłużył się dla radomskiej fary, przeprowadzając liczne prace remontowo- renowacyjne. Pomagał również uczestnikom powstania styczniowego, za co jego i pozostałych kapłanów fary, spotkały represje. Po jego śmierci Bractwo Różańcowe ufundowało mu epitafium. Ks. Kobierski został pochowany w grobie na cmentarzu przy ul. Limanowskiego, w którym spoczywa również Maksymilian Kobierski, naczelnik urzędu guberni radomskiej, zmarły w 1888r.
SKOZCR zbiera fundusze podczas organizowanych dwa razy w roku kwest: jednej na Wielkanoc i drugiej we Wszystkich Świętych. Komitet powstał w 1995 r. w związku z kradzieżą symbolu radomskiej nekropolii - rzeźby "Anioła Ciszy". Grupa radomskich społeczników zorganizowała w 1995 r. pierwszą kwestę. W 1996 r. "Anioł Ciszy" wrócił na grób Konstantego Mareckiego. W darze dla biskupa radomskiego rzeźbę wykonała miejscowa firma kamieniarska.
Od 1995 r. zebrano przeszło 610 tys. zł, za co odnowiono 21 nagrobków.
Cmentarz Rzymskokatolicki przy dawnym Trakcie Starokrakowskim, obecnie ul. Limanowskiego, w Radomiu powstał w 1812 r. Znajduje się na nim 28,5 tys. grobów, w których spoczywa ponad 200 tys. osób. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt, zasłużony radomski chirurg Ludwik Przybyłko, senator II RP Maciej Glogier oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ itm/