Poczynając od wtorku zwiedzający gdański Ratusz Głównego Miasta mają możliwość obejrzenia niedostępnych dotąd piwnic tej zabytkowej budowli. Otwarcie nowej przestrzeni ma uatrakcyjnić i uczynić wygodniejszą dla gości trasę zwiedzania obiektu.
Jak wyjaśniła dr Katarzyna Darecka z działu konserwacji zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które ma w ratuszu swoją siedzibę, podziemne pomieszczenia rozciągają się pod całym historycznym obiektem. „Jednak – przynajmniej na razie, zwiedzającym udostępniliśmy tylko część piwnic. Myślę, że jest to około jednej trzeciej całej ich powierzchni” – powiedziała Darecka.
Wspomniana przestrzeń, to kilka sporych pomieszczeń i łączące je korytarze. W jednym z przejść zwiedzający mogą oglądać fragmenty dawnych drewnianych rurociągów wykonanych z wydrążonych wewnątrz pni znalezionych w czasie prac archeologicznych na terenie Gdańska. W innym pomieszczeniu wyeksponowane zostały plansze informujące o poszczególnych etapach rozbudowy gdańskiego Ratusza Głównomiejskiego.
„To właśnie w piwnicach, które - podobnie jak sama budowla powstawały stopniowo, poczynając od XIV wieku, widać najwyraźniej ślady rozbudów i innych zmian architektonicznych, jakie zachodziły w ratuszu. Na wyższych piętrach budowli nie są one tak łatwo zauważalne” – powiedziała PAP Darecka.
Historia gdańskiego Ratusza Głównego Miasta sięga XIV wieku, kiedy powstał pierwszy budynek będący siedzibą władz najważniejszego obszaru Gdańska - Głównego Miasta. Od połowy XV w. do 1921 r. obiekt pełnił funkcję centrum władzy dla całej nadmotławskiej aglomeracji.
Zwiedzający piwnice mogą też obejrzeć zbudowane wewnątrz potężnego piwnicznego muru spiralne schody, które niegdyś łączyły podziemie z jedną z ratuszowych sal. „Piwnice służyły jako magazyny, w których przechowywano m.in. wino, ale mieściły się w nich także ciele, w których przebywali aresztanci czekający na osądzenie. Pewnie schodami, które dziś są niedrożne, bo częściowo zamurowane, prowadzono na rozprawy osadzonych, ale też noszono zapasy” – powiedziała Darecka.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa muzeum Monika Kryger, na przystosowanie piwnic do zwiedzania placówka wydała około 60 tys. zł. W najbliższej przyszłości muzeum chce sukcesywnie zagospodarowywać kolejne podziemne pomieszczenia i udostępniać je turystom. „Mamy nadzieję, że do 2017 r. otworzymy dla gości całość piwnic” – powiedziała Kryger.
Otwarcie już zagospodarowanych pomieszczeń pozwoli muzeum na zmianę trasy zwiedzania. Dotąd goście wchodzili do Ratusza z ul. Długiej, a wyjście znajdowało się na równoległej do tego deptaka ulicy Piwnej. „Wielu turystów czuło się zagubionych: po wyjściu z placówki nie wiedzieli, gdzie się znajdują. Teraz – po zwiedzaniu ratusza i przejściu podziemnej trasy, goście wrócą na powrót na ul. Długą” – wyjaśniła Kryger.
Ratusz Głównego Miasta to gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Mierzący ok. 80 metrów wysokości obiekt to jedna z dwóch - obok Bazyliki Mariackiej (wraz z wieńczącym ją krzyżem ma ona ponad 90 metrów wysokości) - zabytkowych budowli górujących nad ścisłym historycznym centrum Gdańska. Wizerunki Bazyliki i Ratusza są jednymi z najczęściej używanych symboli miasta.
Historia gdańskiego Ratusza Głównego Miasta sięga XIV wieku, kiedy powstał pierwszy budynek będący siedzibą władz najważniejszego obszaru Gdańska - Głównego Miasta. Od połowy XV w. do 1921 r. obiekt pełnił funkcję centrum władzy dla całej nadmotławskiej aglomeracji.
W połowie XVI wieku dużą część budynku zniszczył pożar. Przy okazji odbudowy ratusz rozbudowano, już w stylu renesansowym. Wówczas obiekt zyskał dzisiejszy kształt. Na ratuszowej wieży postawiono nowy hełm, a na iglicy posadowiono pozłocony posąg panującego wówczas w Polsce króla Zygmunta II Augusta. Wewnątrz hełmu zainstalowano też zespół 14 grających dzwonów, zwany carillonem, który potem rozbudowywano (dziś carillon ma 37 dzwonów). W tym czasie wyposażono też i ozdobiono m.in. najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia budowli - Wielką Salę Rady i Wielką Salę Wety.
W 1945 r. ratusz został bardzo poważnie uszkodzony. Zniszczona została m.in. wieża. Odbudowa ratusza rozpoczęła się tuż po wojnie: do początku lat 50. ubiegłego wieku udało się m.in. odtworzyć wieżę i wieńczącą ją figurę Zygmunta II Augusta. Ostatecznie prace nad rekonstrukcją ratusza trwały do 1970 r., kiedy to utworzono w nim miejskie muzeum. Rocznie Ratusz odwiedza około 80 tysięcy turystów.(PAP)
aks/ agz/