Ogłoszony termin beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego to radość, ale też wezwanie do większej promocji jego nauczania i postawy – podkreśla rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Rektor KUL zaznaczył, że dla środowiska akademickiego lubelskiego uniwersytetu, to szczególne zobowiązanie – czytamy w informacji przekazane PAP w piątek
Zwrócił uwagę, że na uczelni prowadzony jest "program grantów misyjnych dla studentów i doktorantów zgłaszających projekty związane z promocją nauczania oraz przesłania kard. Stefana Wyszyńskiego".
"W tym roku w kalendarzu przyjęliśmy na każdy miesiąc cytat z jego nauczania, wokół którego staramy się koncentrować. Zależy nam, by przybliżać jego postać, zwłaszcza młodzieży w Polsce i za granicą. Także z użyciem nowych technologii i środków przekazu. Ogłoszona dziś data beatyfikacji jest dla nas dodatkową motywacją do jeszcze większej intensyfikacji działań" – powiedział.
Ks. prof. Kalinowski poinformował też, że na KUL realizowany będzie specjalny program przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, który jest też doktorem honoris causa tego uniwersytetu.
"Oprócz modlitwy i liturgii, planujemy również konferencje online, spotkania i działania promocyjne, o których będziemy informowali w najbliższym czasie. Postawy Prymasa Tysiąclecia, jego nauczanie i duchowa walka o wolność narodu, ale także wewnętrzną wolność człowieka, są także dziś inspiracją do twórczego działania. Jego przesłanie jest nadal aktualne" – zaznaczył rektor KUL.
Kard. Stefan Wyszyński był doktorem prawa kanonicznego i absolwentem Wydziału Prawa Kanonicznego KUL, a także doktorem honoris causa lubelskiego uniwersytetu za zasługi na polu szerzenia wiedzy filozoficznej, dorobek naukowy w zakresie filozofii chrześcijańskiej, a w szczególności etyki społecznej oraz za zasługi dla Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej, szczególnie w okresie sprawowania urzędu Wielkiego Kanclerza KUL.
Papież Franciszek zadecydował, że beatyfikacja Sług Bożych kard. Stefana Wyszyńskiego i Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września w Warszawie – poinformowała w piątek archidiecezja warszawska. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/