Na Zamku Sieleckim w Sosnowcu rozpoczęły się prace zmierzające do otwarcia kolejnych pomieszczeń dla zwiedzających. W skrzydle północnym i baszcie zaplanowano m.in. konserwację polichromii oraz wykonanie szklanej podłogi, która pozwoli eksponować odkrycia archeologiczne.
Zamek Sielecki, to najstarszy i najcenniejszy zabytek Sosnowca, jego historia sięga czasów średniowiecznych. Obiekt składa się z części głównej i dwóch skrzydeł bocznych. Prace obejmą remont i adaptację pomieszczeń dla zwiedzających w skrzydle północnym zamku wraz z basztą. Ponadto na przyległym do zamku terenie zostanie zaaranżowany park/ogród w stylu barokowym.
Jak poinformował rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu Rafał Łysy, koszt całego przedsięwzięcia związanego z realizacją projektu "Adaptacja Zamku Sieleckiego w Sosnowcu na cele kulturalne" to ponad 2,7 mln zł, z czego ok. 170 tys. zł obejmą prace związane z parkiem. Projekt jest w 85 proc. współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Prace wewnętrzne obejmą m.in. odtworzenie drewnianej klatki schodowej w skrzydle północnym, kompleksowy remont wybranych pomieszczeń, konserwację polichromii, wykonanie szklanej podłogi nad odkrywkami archeologicznymi w wieży północnej.
Szklana podłoga, jak powiedziała dyrektor Sosnowieckiego Centrum Sztuki - Zamek Sielecki Jolanta Skorus, będzie eksponować odkrycia archeologiczne przeprowadzone w latach 90. ubiegłego wieku, które pozwoliły lepiej poznać historię zamku.
Zaplanowano także montaż windy, budowę pochylni dla osób niepełnosprawnych, wykonanie ogrzewania podłogowego, fragmentu nowej instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania, instalacji wentylacyjnej, nowej instalacji elektrycznej.
W ramach prac zewnętrznych wykonana zostanie izolacja ścian, renowacja części elewacji, nowe oświetlenie oraz iluminacja obiektu. Powstaną też miejsca postojowe.
Projekt obejmuje także m.in. zakup i montaż gablot ekspozycyjnych, sprzętu do prezentacji i projekcji multimedialnych oraz systemu monitoringu wewnętrznego.
Pierwsze wzmianki dotyczące obiektu obronnego (łac. fortalicium) pochodzą z XV wieku. Nowy, otoczony fosą zamek o charakterze obronnym (założenie czteroskrzydłowe z basztami) powstał ok. 1620 r.; wybudowany został przez Sebastiana Minora z Przybysławic. Przebudowany został w 1814 r. przez Ludwika Anhalta Koethena z Pszczyny. Dziesięć lat później uległ zniszczeniu podczas pożaru. Odbudowano go 1832 r. W latach 60. XIX wieku ówczesny właściciel, hrabia Jan Renard, otoczył go parkiem. W drugiej połowie XIX wieku dokonano największych zmian w architekturze obiektu - został on pozbawiony skrzydła wschodniego z bramą wjazdową.
Zamek Sielecki często zmieniał właścicieli - w XX wieku był własnością kopalni, znajdowały się w nim muzeum, galeria sztuki. W 1998 roku obiekt przejęło miasto Sosnowiec, rozpoczął się remont. W 2002 roku część wyremontowanego zamku przeznaczono na siedzibę Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki.(PAP)
ktp/ mhr/