W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi rozpoczął się nabór prac do 18. Międzynarodowego Triennale Tkaniny - jednego z najważniejszych na świecie wydarzeń związanych z tkaniną artystyczną. Temat konkursu - "Dekonstrukcja / Rekonstrukcja" - nawiązuje do wyzwań społecznych i cywilizacyjnych.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi po raz 18. zaprosiło artystów z całego świata, dla których tkanina stanowi źródło inspiracji, kontekstów i form opisujących otaczający nas świat, by zgłaszali swoje prace do konkursu, który, razem z następującą po nim ekspozycją, stanowi jedno z najważniejszych na świecie wydarzeń związanych ze sztuką włókna. Wystawa pokonkursowa planowana jest na jesień 2025 roku – dokładnie 50 lat od pierwszej, międzynarodowej edycji wydarzenia.
Temat przewodni najbliższej edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny (MTT) brzmi "Dekonstrukcja / Rekonstrukcja" i nawiązuje do społecznych oraz cywilizacyjnych wyzwań naszych czasów.
"Żyjemy w czasach, kiedy budowane przez wieki porządki podlegają przeobrażeniom. Dekonstrukcja podyktowana jest silną potrzebą zmian wynikających z kontestacji starych, często wykluczających porządków. Próbujemy zrekonstruować to, co zostało zniszczone w imię uniwersalnego ładu. Wypracowywany system praw, modyfikowany, rozbudowywany, siłą narzucany na istniejące od wieków struktury w rezultacie zaburzył naturalny porządek świata. Odnajdując ocalałe okruchy, staramy się odczytać historię, której jesteśmy częścią, odnaleźć nasze miejsce w różnorodności i dotrzeć do źródeł" – wyjaśniła kuratorka Triennale Marta Kowalewska.
To właśnie Marta Kowalewska – jako główna kuratorka Muzeum Włókiennictwa i kuratorka poprzednich edycji MTT oraz Bukola Oyebode-Westerhuis – niezależna kuratorka i redaktorka pisząca o sztuce współczesnej, zwłaszcza tworzonej przez artystów pochodzenia afrykańskiego - dokonają wyboru prac, które wezmą udział w konkursie.
Organizatorzy zapowiedzieli, że 18. edycja MTT przyniesie kilka istotnych zmian. Tym razem każdy artysta może zgłosić portfolio zawierające prace wykonane w ciągu ostatnich pięciu lat – zamiast jednej wybranej pracy, jak to było dotychczas.
Triennale towarzyszyła zawsze Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, w tej edycji obok niej będzie można obejrzeć ekspozycję prac artystów afrykańskich.
Jak ten temat "Dekonstrukcja / Rekonstrukcja" zinterpretują artyści, wykorzystując jako medium tkaninę artystyczną, dowiemy się jesienią 2025 roku. Nagrodą główną jest, oprócz złotego medalu, 10 tys. euro. (PAP)
agm/ aszw/