Chasydyzm to temat przewodni rozpoczynającego się w sobotę we Wrocławiu 22. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha. Podczas trwającego do 11 września jednego z najstarszych w Polsce festiwali kultury żydowskiej odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń.
Festiwal Simcha to wrocławskie święto kultury żydowskiej, prezentujące jej różnorodność i bogactwo poprzez muzykę, edukację, kulinaria, spotkania i działania artystyczne. Większość wydarzeń odbędzie się w synagodze pod Białym Bocianem we wrocławskiej Dzielnicy Czterech Wyznań.
Wrocławski festiwal jest jednym z największych i najstarszych przeglądów kultury żydowskiej w Polsce. Simcha w języku hebrajskim oznacza radość i – jak podkreślają organizatorzy festiwalu – "to właśnie wspólne radosne świętowanie oraz odkrywanie bogactwa żydowskiej kultury jest największą wartością festiwalu".
Impreza rozpocznie się w sobotę o 21.59 od klezmerskiej hawdali. Tuż przed rozpoczęciem koncertu publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w tradycyjnej żydowskiej ceremonii hawdali, czyli rozdzielenia czasu świątecznego od czasu powszedniego na zakończenie szabatu.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest chasydyzm. Wprowadzeniem to tego zagadnienia będą wydarzenia festiwalowe zaplanowane na niedzielę. W synagodze Pod Białym Bocianem odbędzie się panel dyskusyjny "Chasydzi na ziemiach polskich". Zaplanowano też m.in. spotkanie z Leszkiem Jodlińskim – autorem książki "Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska".
Potem przyjdzie czas na warsztaty z szydełkowania kipy z Olgą Budzan z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Nowością tegorocznej edycji będzie możliwość poznania przepisów kuchni chasydzkiej – jej tajniki odkryje w wykładzie Mira Gawłowicz, prowadząca Restaurację Żydowską Sarah we Wrocławiu.
O słowniku chasydzkim w poniedziałek opowie podczas wykładu Dariusz Dekiert. Z kolei we wtorek chasyd, znany artysta muzyczny Symcha Keller poprowadzi specjalnie dla wrocławian warsztaty śpiewów chasydzkich. Będzie też okazja, by usłyszeć opowiadania chasydzkie, które przeczyta dla festiwalowej publiczności aktor, reżyser i poeta Bogusław Kierc.
W programie znalazł się także cały dzień (środa) poświęcony opowieściom o kobietach w chasydyzmie, gdzie m.in. rabinka Małgorzata Kordowicz opowie o tym, czy w judaizmie ortodoksyjnym żydówki są żydami.
Codziennie wieczorem na dziedzińcu synagogi Pod Białym Bocianem będą odbywały się bezpłatne i otwarte warsztaty tańca – w tym roku, zgodnie z tematem przewodnim, będą to tańce chasydzkie. W niedzielę zaś na dziedzińcu synagogi odbędzie się Jarmark Żydowski z koszerną żywnością, rękodziełem i produktami ekologicznymi.
W ramach festiwalu zaplanowano też koncerty. Wystąpią m.in. prezentujący muzykę chasydów zespół Vox Varshe i Yoni Rose, kantor społeczności żydowskiej we Frankfurcie nad Menem w Niemczech.
Nowością w programie festiwalu są tegoroczne trzydniowe warsztaty filmowe z uznanym holendersko-izraelskim filmowcem Bennym Brunnerem.
Festiwal zakończy się 11 września otwartym dla wszystkich nabożeństwem Kabalat Szabat na powitanie szabatu w synagodze Pod Białym Bocianem. W tym roku poprowadzi je naczelny rabin RP Michael Schudrich. Kabalat Szabat uświetni swym występem Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka (również dyrektor festiwalu). (PAP)
Autor: Piotr Doczekalski
pdo/ joz/