Swój dawny blask odzyskała Sala Arkadkowa w pałacu Rodziny Poznańskich, który jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi. Zwiedzający placówkę mogą już podziwiać efekty prac zespołu konserwatorskiego przy renowacji dawnego pokoju karcianego.
Sala Arkadkowa to jedno z unikatowych wnętrz najcenniejszego łódzkiego zabytku. Od 1902 r. w pałacu pełniło ono funkcję tzw. pokoju karcianego. Pomieszczenie zostało urządzone zgodnie z obowiązującą pod koniec XIX wieku modą na palarnie oraz pokoje gier towarzyskich.
"To tutaj mężczyźni zażywali rozrywki. Po wystawnej kolacji mogli porozmawiać, grać w karty czy karambol. Sala Arkadkowa mieści się na pierwszym piętrze pałacu i stanowi łącznik pomiędzy częścią reprezentacyjną a prywatnymi apartamentami znajdującymi się w bocznym skrzydle rezydencji" – wyjaśniła dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Magda Komarzeniec.
Dodała, że o dawnym przeznaczeniu sali świadczą m.in. motywy dekoracje na zwieńczeniach kolumn, na których znajdują się symbole czterech kolorów karcianych – pik, trefl, kier, karo. Ważną częścią wyposażenia jest też stół bilardowy dostosowany do popularnej w XIX wieku gry karambol.
Historyczny wygląd pomieszczenia przywrócono dzięki kontynuacji zapoczątkowanych w 2020 roku prac konserwatorskich. Obejmowały one odnowienia drewnianego wyposażenia wnętrza sali - boazerii, sufitu, arkad, drzwi.
"Nasze prace były wieloetapowe. Na początku przeprowadziliśmy oczyszczenie powierzchni, usunęliśmy także wtórne lakiery i retusze, czyli złocenia. Kolejnym krokiem była dezynfekcja, wzmocnienie partii osłabionych i uzupełnienie ubytków - drewna, złota, srebra, a następnie rekonstrukcja brakujących elementów i laserunków oraz zabezpieczenie drewna lakierem" – tłumaczyła odpowiedzialna za prace konserwatorskie Luiza Milewska.
Odnowioną Salę Arkadkową mogą już podziwiać zwiedzający muzeum.
Renowację zrealizowano za 120 tys. zł w ramach projektu "Łódź, Pałac Izraela Poznańskiego – siedziba główna Muzeum Miasta Łodzi (1902-1903) – kontynuacja prac konserwatorskich w pomieszczeniu ekspozycyjnym – tzw. Sali Arkadkowej", który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Ochrona zabytków" oraz Miasta Łodzi.
Dawny pałac łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego to jeden z najbardziej efektownych budynków w Łodzi. Pochodzi z końca XIX wieku. Wystrój sal pałacowych ma charakter eklektyczny i nawiązuje do stylów drugiej połowy XIX w. przy zastosowaniu dekoracji secesyjnej. Od czasów I wojny światowej był wielokrotnie przebudowywany i często zmieniał właścicieli; obecnie jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi.(PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ dki/