16 małopolskich gmin otrzyma dofinansowanie z budżetu województwa na przeprowadzenie remontów lokalnych miejsc pamięci narodowej i martyrologii w ramach kolejnej edycji programu "Małopolska Pamięta" - zdecydował sejmik województwa. Łącznie przeznaczono na ten cel 400 tys. zł.
Jak przypomniała Iwona Gibas z zarządu województwa, inicjatywa, podjęta po raz pierwszy w 2019 roku, ma promować i zachęcać władze samorządowe z terenu województwa małopolskiego do podejmowania działań zmierzających do lepszej i skutecznej opieki nad miejscami pamięci.
"Z uwagą i należnym szacunkiem samorząd województwa podchodzi do miejsc historycznych położonych na terenie naszego województwa. Dowodem na to jest rozstrzygnięty właśnie konkurs, w ramach którego dofinansowanie otrzyma 16 zadań na łączną kwotę 400 tys. złotych" - podkreśliła Gibas.
Program "Małopolska Pamięta" ma na celu zachowanie miejsc pamięci narodowej i martyrologii będących świadectwem wydarzeń o szczególnym znaczeniu dla kształtowania tożsamości narodowej Polaków. Chodzi o mniejsze elementy małej architektury, o których często zapominano, skupiając się na większych zabytkach.
Obiekty, przy których będą wykonywane prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane nie muszą być wpisane do rejestru zabytków województwa małopolskiego lub gminnych ewidencji zabytków, ale powinny mieć wartość artystyczną i/lub historyczną.
Wśród dofinansowanych projektów w tegorocznej edycji programu znalazły się m.in.: renowacja pomnika ofiar I i II wojny światowej w Borzęcinie, remont pomnika upamiętniającego bojowników poległych w walce z niemieckim faszyzmem, wzniesionego w 1959 r. w Trzebini, renowacja mogiły zbiorowej partyzantów Armii Krajowej w Szczawnicy i odnowienie kwatery żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Suchej Beskidzkiej. Zrealizowany zostanie także drugi etap konserwacji pomnika Jana Kilińskiego stojącego na rynku w Wolbromiu.(PAP)
rgr/ mark/