Prawosławna młodzież akademicka z całego kraju uczestniczy w rozpoczętym w piątek 15. Modlitewnym Spotkaniu Studentów, po raz pierwszy zorganizowanym w monasterze w Jabłecznej (Lubelskie). Dotychczasowe edycje spotkania, którego głównym celem jest integracja młodych prawosławnych, odbywały się na Grabarce.
"Nasza prawosławna społeczność jest niewielka, więc każda chwila, w której możemy razem spędzisz czas jest na wagę złota i co najważniejsze, zawarte przyjaźnie podczas takich wydarzeń pozostają na lata" - napisali w odezwie do uczestników, organizatorzy spotkania z Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, które świętuje 40-lecie działalności.
W związku z pandemią koronawirusa, wymagana była wcześniejsza, internetowa rejestracja uczestników. Przez trzy dni kilkadziesiąt osób m.in. z Białegostoku, Warszawy czy Lublina będzie nie tylko modlić się czy dyskutować z duchownymi na tematy teologiczne. Znajdzie się też czas na pomoc w jesiennych pracach porządkowych w męskim monasterze św. Onufrego w Jabłecznej i krótkie warsztaty robienia świec.
Jak powiedział PAP koordynator spotkania Paweł Turczyński, wybór w tym roku Jabłecznej wynikał m.in. z chęci pokazania, iż w kraju są inne - niż św. Góra Grabarka - ośrodki cerkiewnego życia monastycznego, ale też pomocy mnichom tam pełniącym posługę. Zmiana miejsca miała też zachęcić do liczniejszego udziału prawosławną młodzież z tej części Polski.
Leżąca nad Bugiem wieś Jabłeczna, gdzie odbywa się 3-dniowe spotkanie, jest jednym z najważniejszych prawosławnych sanktuariów w Polsce. Męski klasztor założono tam w 1498 roku. Od tego czasu datuje się też kult - pochodzącej prawdopodobnie z Konstantynopola - ikony świętego Onufrego, patrona monasteru.
Św. Onufry był synem perskiego władcy. W IV wieku prowadził pustelnicze życie na Tebaidzkiej Pustyni w Egipcie. Legenda głosi, że pewnego dnia św. Onufry ukazał się nad Bugiem w Jabłecznej rybakom i powiedział: "W tym miejscu będzie sławione imię moje". Wkrótce potem w to miejsce przypłynęła rzeką ikona świętego. Na miejscu objawienia zbudowano kapliczkę, a następnie monaster.
Po unii brzeskiej z 1596 r. monaster w Jabłecznej pozostał jedyną prawosławną świątynią w regionie. W pierwszej połowie XIX w. klasztor przebudowano. Powstał wtedy murowany budynek świątyni z jedną owalną kopułą zwieńczoną krzyżem, wolnostojąca murowana dzwonnica oraz piętrowy dom zakonny z kaplicą refektarzową. Całość wraz z obszernym dziedzińcem otoczona została murem.
W czasie I wojny światowej budynki zostały zdewastowane, a podczas II wojny strawił je pożar. Są sukcesywnie remontowane i służą zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ mhr/