Wśród ofiar nazistowskiego terroru były tysiące Świadków Jehowy. Wielu z nich cierpiało lub zostało straconych w nazistowskich obozach koncentracyjnych wraz z milionami Żydów i przedstawicielami innych prześladowanych grup - przypominają członkowie wspólnoty w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
"Świadkowie Jehowy wkładają wysiłki, by budować świadomość na temat tego krytycznego okresu w historii ludzkości, jego wpływu na prawa człowieka oraz przekazywać relacje naocznych świadków, które dowodzą wiary, godności i odporności w obliczu nieludzkiego traktowania przez reżim nazistowski" - przekazał lokalny rzecznik Świadków Jehowy w Katowicach Piotr Jarząbek w opracowaniu poświęconym prześladowaniom członków tej wspólnoty w czasie Holokaustu.
W czwartek mija 77 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. 27 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym roku przyjęte przez ONZ przewodnie hasło obchodów to "Pamięć, godność i sprawiedliwość". Przesłanie to przypomina, iż pisanie o historii i jej upamiętnianie zapewnia godność i sprawiedliwość tym, których sprawcy Holokaustu zamierzali wymazać z pamięci.
Według danych przekazanych w czwartek przez Świadków Jehowy, spośród ok. 35 tys. członków tej wspólnoty w okupowanej przez nazistów Europie, ponad jedna trzecia doznała bezpośrednich prześladowań. Około 4,2 tys. osób wysłano do nazistowskich obozów koncentracyjnych, zaś ok. 1,6 tys. zostało zgładzonych - wśród nich 548 osób przez egzekucję. Setki dzieci Świadków Jehowy zostały zabrane ze swoich rodzin do nazistowskich domów dziecka lub poprawczaków.
"Chociaż nazistowski terror dotykał milionów ludzi z powodu ich cech, narodowości czy poglądów politycznych, Świadkowie Jehowy, zwani wówczas Badaczami Pisma Świętego, byli jedyną grupą w Trzeciej Rzeszy, którą prześladowano wyłącznie z powodu ich przekonań religijnych" — przypomina wspólnota, przywołując badania niemieckiego historyka, dyrektora Centrum Badań nad Wojną w Dublinie, prof. Roberta Gerwartha.
"W muzeach i miejscach pamięci na całym świecie można znaleźć artefakty i tablice upamiętniające prześladowania Świadków Jehowy. Pamięć o przeżyciach Świadków Jehowy jest ważna, ponieważ w niektórych krajach, z Rosją na czele, są oni nadal systematycznie atakowani - więzieni, bici i torturowani za pokojowe praktykowanie swojej wiary" - napisał śląski rzecznik wspólnoty.
Jak wynika z opracowania, Świadkowie Jehowy byli wśród pierwszych więźniów obozu Auschwitz, zaś w ciągu pięciu lat jego działania trafiło tam co najmniej 387 członków tej wspólnoty. Co najmniej 152 (blisko 40 proc.) z nich zginęło w obozie.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Rok 1942 r. był kluczowy dla kształtowania się funkcji obozu Auschwitz jako ośrodka zagłady. Wiosną tego roku Niemcy rozpoczęli masowe deportacje Żydów do Auschwitz, władze obozowe zdecydowały o utworzeniu dwóch prowizorycznych komór gazowych w pobliżu obozu Auschwitz II-Birkenau, obok nich najpierw kopano masowe groby, a następnie ciała ofiar zaczęto spalać na wolnym powietrzu.
Świadkowie Jehowy to wyznanie o zasięgu ogólnoświatowym, skupiające prawie 9 mln wyznawców. Jego członkowie wierzą, że Jehowa to imię własne Boga. Nazwa wywodzi się od biblijnego cytatu z Księgi proroka Izajasza: "Wy jesteście moimi świadkami, mówi Jehowa". Świadkowie Jehowy są związani z Towarzystwem Biblijnym i Traktatowym "Strażnica", zarejestrowanym w USA w 1884 r. Od końca XIX wieku posługują się czasopismem „Strażnica”, wydawanym w nakładzie ponad 36 mln egzemplarzy w 419 językach.
W 239 krajach świata jest zarejestrowanych prawie 9 mln Świadków Jehowy. Należą do przeszło 119 tys. zborów, działających pod nadzorem Ciała Kierowniczego z siedzibą w Warwick w stanie Nowy Jork. W Polsce początki zorganizowanej działalności Świadków Jehowy sięgają 1893 r. Mają 1272 zbory, w tym ok. 100 w Warszawie. W Polsce jest prawie 114 tys. Świadków Jehowy.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ dki/