W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach odbyły się w niedzielę główne obchody Święta Miłosierdzia Bożego. Głównej mszy św. o godz. 10 przy ołtarzu polowym przewodniczył i homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
"Świat potrzebuje Chrystusowego zmiłowania, świat nie może żyć bez Chrystusowego miłosierdzia, świat powinien nieustannie wołać do Chrystusa +Kyrie eleison – Panie zmiłuj się nad nami+" – mówił w homilii metropolita krakowski nawiązując do sylwetki, przeżyć i modlitw św. Siostry Faustyny.
"O wiarę, która okaże się w nas o wiele cenniejsza od zniszczalnego złota, o łaskę miłosierdzia dla nas i całego świata, o niewzruszoną nadzieję osiągnięcia tej radości niewymownej i pełnej chwały, która jest związana z naszym zbawieniem – za wstawiennictwem św. Faustyny prośmy podczas tej świętej eucharystii miłosiernego Boga" – wezwał metropolita.
"Niech nie zabraknie nam tej ufności, z którą w krakowskim Prądniku siostra Faustyna zaczynała nowy 1937 rok: +Jezu miłosierny. Z Tobą pójdę odważnie i śmiało w walkę i boje. W imię Twoje wszystkiego dokonam i wszystko zwyciężę. Boże mój, Dobroci nieskończona, proszę Cię – niechaj mi towarzyszy zawsze i we wszystkim nieskończone miłosierdzie Twoje+. Amen" – zakończył abp Jędraszewski.
Na zakończenie mszy św. metropolita odczytał także "Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu" dokonany przez św. Jana Pawła II 17 sierpnia 2002 r. Przed błogosławieństwem zaapelował jeszcze do wiernych: "Z całego serca o to proszę - módlmy się nawzajem dla siebie o to, aby ufność pokładana w Jezusie w nas zwyciężyła, była podstawową i najważniejszą siłą naszego ducha na dzisiaj i na wszystkie dni naszego ziemskiego wędrowania".
Na błoniach przed ołtarzem polowym przy sanktuarium zgromadziło się - według strony kościelnej - kilkanaście tysięcy wiernych, wśród których byli pielgrzymi zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Pogoda nie sprzyjała wiernym: było zimno, przejściowo padał deszcz i wiał wiatr.
Obchodzone na całym świecie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy Święto Miłosierdzia Bożego ustanowione zostało w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II w dniu kanonizacji Siostry Faustyny.
Na uroczystości, które rozpoczęły się już w sobotę, przyjechali do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pielgrzymi z Polski i wielu krajów świata.
Niedzielne uroczystości poprzedziło sobotnie czuwanie modlitewne pielgrzymów w bazylice, rozpoczęte o godz. 21 nabożeństwem Drogi Miłosierdzia. Rozważaniom autorstwa ks. Franciszka Ślusarczyka, kustosza sanktuarium Bożego Miłosierdzia, towarzyszyły krótkie filmy ukazujące duchową kondycję współczesnego człowieka i zagrożenia, z jakimi zmaga się świat.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach jest światowym centrum kultu miłosierdzia Bożego. Tutaj w 1938 r. zmarła jego orędowniczka s. Faustyna Kowalska, która w swoim "Dzienniczku" przekazała światu przesłanie o Bożym Miłosierdziu, i została kanonizowana 30 kwietnia 2000 r. przez papieża Jana Pawła II; tu znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego. W 2002 r. Jan Paweł II poświęcił nowo wybudowaną bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.
Co roku sanktuarium odwiedza ok. 2 mln pielgrzymów. Największe natężenie ruchu turystycznego przypada w kwietniu, maju i czerwcu, czyli w miesiącach następujących po święcie Miłosierdzia, obchodzonym w pierwszą niedzielę po Wielkanocy oraz w sierpniu, wrześniu i na początku października (5 października przypada liturgiczna uroczystość św. Faustyny).
Nieopodal, na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował Karol Wojtyła, z inicjatywy poprzedniego metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza powstało Centrum św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". (PAP)
hp/ mok/