Pierwszą kronikę miasta, "Historyczny opis miasta Starego Szczecina na Pomorzu" Paula Friedeborna z XVII w. chcą przetłumaczyć i wydać szczecińscy archiwiści. Inicjatywą starają się zainteresować mieszkańców.
"To dzieło napisane doskonałym językiem, oparte na dokumentach archiwalnych, wiarygodne, a przede wszystkim ciekawe. To opowieść o ludziach – zarówno tych, którzy tworzyli wielką historię, jak i o +zwykłych+ szczecinianach i ich codzienności. W tej opowieści jest bardzo wiele emocji" – powiedziała PAP we wtorek jedna z pomysłodawczyń wydania dzieła Alicja Kościelna ze Stowarzyszenia Archiwistów Polskich.
Napisany po niemiecku i częściowo po łacinie "Historyczny opis miasta Starego Szczecina na Pomorzu" ("Historische Beschreibung der Stadt Alten Stettin in Pommern") wydany został w 1613 r. Obejmuje dzieje miasta od początków jego istnienia do jesieni roku, w którym ukazał się drukiem.
"Tekst do tej pory nie został przetłumaczony, choć kilkakrotnie podejmowane były próby; po raz pierwszy tuż po drugiej wojnie światowej. Dlatego teraz chcemy zainteresować dziełem szersze kręgi odbiorców" – zaznaczyła Kościelna. Dodała, że pomysłodawcy przedsięwzięcia planują spotkania, podczas których mieszkańcy będą mogli zapoznać się zarówno z twórcą, jak i z dziełem.
Dwa lata temu wydane zostało krótsze dzieło Friedeborna, napisany po łacinie "Opis miasta" ("Descriptio urbis Stetinensis") w przekładzie Agnieszki Borysowskiej ze szczecińskiej Książnicy Pomorskiej.
"Powodzenie +Opisu+ i to, jak szybko zniknął z półek księgarskich pozwala nam sądzić, że zainteresowanie dobrze wydaną najstarszą historią miasta będzie równie wielkie. Widać w szczecinianach chęć szukania swojej tożsamości, budowania więzi z miejscem, także poprzez dialog z przeszłością" – wyjaśniła Kościelna.
Jak podkreśliła archiwistka, wydanie historii miasta uzupełnione zostałoby stworzeniem atrakcji dla mieszkańców i turystów, m.in. "ścieżki Friedeborna", która prowadziłaby przez znaczące w XVII w. – a często nie istniejące już - lokalizacje.
Przekład, a także biografia Paula Friedeborna miałyby powstać w ciągu dwóch lub trzech lat. Pomysłodawcy szukają środków finansowych do wydania dzieła.
Urodzony w 1572 r. Paul Friedeborn pochodził ze starej szczecińskiej rodziny kupieckiej. Był sekretarzem Rady Miejskiej, członkiem tej rady, a od 1630 r. burmistrzem Szczecina. Zmarł w 1637 r., pochowany został w nie istniejącym już Kościele Mariackim w Szczecinie.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ agz/