Rarytasem wystawy „Czapski w Dzikowie Tarnowskiego” jest sześć ocalałych przedwojennych obrazów Józefa Czapskiego – mówi PAP dyrektor Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych. Od niedzieli w zamku Tarnowskich w Dzikowie (dzielnica Tarnobrzega) można będzie oglądać kilkadziesiąt rysunków i obrazów artysty.
Jak przekazał PAP dyrektor Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega, które mieści się w dawnej rezydencji Tarnowskich w Dzikowie (obecnie dzielnicy Tarnobrzega), wystawa „Czapski w Dzikowie Tarnowskiego” pokazuje twórczość Józefa Czapskiego w kontekście jego wieloletniej przyjaźni z Janem Juliuszem Tarnowskim, bratem ostatniego właściciela Dzikowa - Artura.
„Obaj mieli podobną drogę życiową: żołnierze wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i II wojny światowej, twórcy życia kulturalnego w czasie II Rzeczpospolitej i na emigracji po wojnie. Jan Juliusz Tarnowski był nie tylko przyjacielem wielkiego malarza i pisarza, ale także jego mecenasem” – podkreślił dyr. Zych.
I dodał, że miejsce ekspozycji nie jest przypadkowe; wystawa prezentowana jest bowiem w zamku Tarnowskich w Dzikowie, gdzie przed wojną Czapski bywał.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć, zaprezentowane w dwóch salach zamku Tarnowskich w Dzikowie, kilkanaście obrazów olejnych i akrylowych oraz kilkadziesiąt rysunków Józefa Czapskiego.
„Rarytasem jest sześć obrazów przedwojennych, które jako nieliczne ocalały z zawieruchy wojennej. Czapski w pierwszych dniach września 1939 r. przekazał je, jako depozyt, do Muzeum Narodowego w Warszawie” – wyjawił dyr. Zych.
Wśród nich jest m.in.: „Autoportret w lustrze” (Polska, ok. 1937), „W parku” (Polska, ok. 1937), „Wnętrze teatru Opera Leśna” (Polska, 1937), „Domki wśród drzew” (Polska, 1938).
Prezentowane dzieła pochodzą z Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie oraz ze zbiorów prywatnych rodziny autora.
„Te ostatnie są prezentowane publicznie po raz pierwszy” – zaznaczył dyr. Zych.
Pracom Czapskiego towarzyszą cytaty ukazujące wzajemne relacje między nim i Tarnowskim oraz ich opinie na swój temat.
Dopełnieniem wystawy jest katalog zawierający prezentowane prace.
Ekspozycja potrwa do 25 czerwca.
Wystawę honorowym patronatem objęli: wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet i ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Anna Louise Clunes. (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ ann//