Trwa remont kamienicy, która przed laty była domem robotników z fabryki Izraela Poznańskiego. Po rewitalizacji, w budynku powstaną m.in. cztery jednopokojowe mieszkania dla osób wychodzących z pieczy zastępczej. W sumie w kamienicy będzie osiem kawalerek i osiem lokali dwupokojowych.
Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi dodaje, że na podwórzu powstanie przestrzeń z zielonym skwerem, na którym zasadzone zostaną: rododendrony, tawuły oraz kopytniki pospolite.
Rewitalizowany budynek wyposażony został w całkowicie nowe instalacje elektryczne, teletechniczne, nowoczesną instalację centralnego ogrzewania wraz z węzłem podłączonym do sieci cieplnych, instalacje wody i kanalizacji oraz instalację gazową. Każde mieszkanie wyposażone zostało w nową łazienkę z nową glazurą i terakotą oraz kompletną armaturą łazienkową.
Na klatce schodowej wykonano renowację zachowanych elementów historycznych, pozostałe stopnie i podstopnie wymieniono, odnowiono balustrady, cała kamienica zyskała nową - na wzór historycznej - stolarkę okienną.
Przedstawiciel wykonawcy Krzysztof Hejmanowski przypomina, że prace związane z remontem zabytkowej kamienicy trwają od listopada 2019 roku i obecnie są w fazie końcowej. Do tej pory wykonano m.in.: rozbiórkę budynku oficyny, całkowity remont piwnic łącznie z pogłębieniem i wzmocnieniem fundamentów budynku, izolacje poziome ścian fundamentów. Wymieniono wszystkie zakwalifikowane do wymiany elementy konstrukcyjne budynku, wykonano nowe konstrukcje nowych ścian działowych, kompletne remonty stropów międzykondygnacyjnych izolacje akustyczne stropów, wymieniliśmy konstrukcję więźby dachowej, zaadoptowano poddasze nieużytkowe na mieszkania chronione. Przeprowadzono renowację sztukaterii, zabytkowej polichromii i zachowanej stolarki historycznej. Odkryte zabytkowe podłogi zostały zdemontowane i przekazane do biura architekta miasta. Odtworzono zabytkową elewację frontową, odbudowano zabytkowe piece kaflowe.
Obecnie w kamienicy kontynuowane są prace związane z renowacją zabytkowej stolarki drzwi i futryn, trwają końcowe prace malarskie wszystkich mieszkań i klatki schodowej, końcowe prace instalacji elektrycznej. Zakładane są też nowe drewniane podłogi.
Wartość tej inwestycji to 5,98 mln zł.
Jak przypomina łódzki magistrat w latach 1879-1896 Izrael Poznański zbudował osiedle mieszkaniowe dla swoich robotników według projektu Hilarego Majewskiego i Franciszka Chełmińskiego. Budynki mieściły się po obu stronach ul. Gdańskiej i przy ul. Ogrodowej. Na osiedlu mieszkało ok. tysiąca robotników wraz z rodzinami. Jednym z takich domów jest remontowana właśnie kamienica przy ul. Gdańskiej 1. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/