Pomnik św. Jana Pawła II został w środę odsłonięty i poświęcony w Debreczynie na wschodzie Węgier w obecności przedstawicieli władz Węgier i Ambasady RP w Budapeszcie w 30. rocznicę wizyty polskiego papieża w tym mieście.
Uroczystość rozpoczęła się od śpiewów różańcowych, a następnie odprawiono mszę dziękczynną, którą koncelebrował arcybiskup metropolita Egeru Csaba Ternyak.
Po niej poświęcono pomnik naturalnej wielkości autorstwa Jenoe Kovacsa, który stanął przed katedrą św. Anny z inicjatywy diecezji debreczyńsko-nyiregyhazańskiej.
W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister w kancelarii premiera Węgier odpowiedzialny za kontakty z Kościołami i narodowościami Miklos Soltesz oraz kierowniczka wydziału polityczno-ekonomicznego polskiej ambasady Katarzyna Ratajczak-Sowa.
Papież Jan Paweł II odwiedził Debreczyn 18 sierpnia 1991 r., podczas swej pierwszej pielgrzymki na Węgry w dniach 16-20 sierpnia.
Jak zaznaczyła Ratajczak-Sowa, Karol Wojtyła kochał Węgry – już w latach studiów był jako turysta w Mariapocs, na wschodzie Węgier, gdzie znajduje się sanktuarium maryjne, a w latach 70. odwiedzał z posługą kapłańską polskich robotników pracujących w cukrowni w Kabie również we wschodniej części Węgier.
Jako papież odbył dwie podróże apostolskie na Węgry – drugą w 1996 r. W czasie swojego pontyfikatu beatyfikował Węgrów, m.in. Vilmosa Apora (1997), Todora Romzsę (2001), Marka Avianoiego (2003), zaś w 1997 r. kanonizował Jadwigę Andegaweńską, królową Polski (córkę Ludwika Węgierskiego), a w 1999 r. Kingę (córkę króla Węgier Beli IV).
„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nasz rodak ma takie szczególne miejsce w sercach Węgrów” – powiedziała Ratajczak-Sowa.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mal/