Średniowiecze

30.06.2017

W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie wystawa mebli z czasów Mikołaja Kopernika

Wystawę zatytułowaną "Na przełomie wieków. Meble z czasów Kopernika" można zwiedzać od piątku w olsztyńskim zamku. Ekspozycja pokazuje przeobrażenia w europejskiej sztuce meblarskiej, jakie zaszły na przełomie gotyku i renesansu.

Na wystawie zgromadzono 34 zabytkowe meble; skrzynie, kredensy, szafy i fotele z Włoch, Francji, Niemiec, Skandynawii i Polski. Prezentowane są w pomieszczeniach olsztyńskiego zamku, w których mieszkał i pracował Kopernik.

Szczególnie cennym eksponatem jest odrestaurowana szafa biblioteczna z ok. 1471 roku, należąca do parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu. Pierwotnie stała w specjalnym pomieszczeniu (tzw. librarii), zbudowanym przy kościele na potrzeby parafialnego księgozbioru. Przechowywano w niej manuskrypty i inkunabuły. Według autorów wystawy, z zachowanych przekazów wiadomo, że Kopernik bywał na reszelskiej plebanii, więc prawdopodobnie korzystał z zasobów tej szafy.

Ten unikatowy na skalę europejską egzemplarz średniowiecznego meblarstwa odnalazł w 2012 roku dr Arkadiusz Wagner z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Rozmontowane części szafy były składowane na jednej z kondygnacji wieży i w innych pomieszczeniach kościoła. Prawdopodobnie trafiły w te miejsca po 1945 r. Po odnalezieniu mebel został poddany konserwacji i rekonstrukcji.

Zdaniem kurator wystawy Małgorzaty Okulicz, jest to pierwsza w Polsce monograficzna wystawa, prezentująca tak duży zbiór gotyckich i renesansowych mebli, które powstały na przestrzeni ok. 150 lat. Jak powiedziała, takie obiekty zachowały się głównie w kościołach, natomiast w zbiorach muzealnych jest ich niewiele. Dotychczas meble z tego okresu były prezentowane jedynie jako element wystaw lub zrekonstruowanych wnętrz.

Wystawa na olsztyńskim zamku została przygotowana przez Muzeum Warmii i Mazur we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, z którego pochodzi większość eksponatów. Na wypożyczenie przez muzealników szafy z parafii w Reszlu zgodziła się Warmińska Kuria Metropolitalna. Ekspozycja będzie czynna do 1 października.

Mikołaj Kopernik (1473-1543) był najsłynniejszym mieszkańcem olsztyńskiego zamku. Jako administrator dóbr kapituły warmińskiej rezydował tu dwukrotnie: w latach 1516-19 i 1520-21. W Olsztynie zaczął spisywać swoje dzieło "O obrotach sfer niebieskich", zawierające rewolucyjną heliocentryczną teorię Wszechświata.(PAP)

mbo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL