Za królów i władców Polski z dynastii Piastów pochowanych w katedrze poznańskiej modlono się w trakcie sprawowanej w niedzielę w Poznaniu mszy świętej. Świątynia jest najstarszą i największą nekropolią Piastów.
Mszy świętej w intencji królów i książąt polskich przewodniczył biskup Grzegorz Balcerek. Katedra jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski oraz członków wielkopolskiej linii Piastów.
"To tutaj przed przeszło 1050 laty rozpoczęły się dzieje Polski - dzieje narodu, państwa, Kościoła. Naszą modlitwą obejmujemy wszystkich, którzy przez wieki poświęcali swe siły i życie dla dobra naszej ojczyzny. Szczególnie chcemy pamiętać o tych, którzy spoczęli w tej pierwszej, polskiej katedrze – o księciu Mieszku I, jego małżonce Dobrawie, o naszym pierwszym królu Bolesławie Chrobrym" – mówił w homilii bp Balcerek. Przypomniał też imiona innych królów i książąt, którzy spoczęli w katedrze.
Jak podkreślił to pierwszym polskim władcom zawdzięczamy "włączenie do rodziny chrześcijańskiej Europy, a tym samym położenie solidnego fundamentu pod nasz dom ojczysty".
"Trzeba nam dziękować za to, że Bóg okazał naszemu narodowi miłosierdzie, gdy w wodach chrztu obmył naszych ojców – i zaczęła się Polska. Bo historia naszej ojczyzny zaczęła się, gdy książę Mieszko wyznał wiarę w Trójcę Świętą i wartości ewangeliczne uczynił fundamentem ładu społecznego w podległych sobie ziemiach" – powiedział.
Bp Balcerek zaznaczył, że "nie było Polski przedchrześcijańskiej – były tylko jakieś plemiona o których niewiele wiemy".
"Wartości ewangeliczne okazały się nieść wielki potencjał cywilizacyjny, z którego czerpiemy od przeszło 1050 lat. Wraz z Ewangelią misjonarze przynieśli nad Wartę i Wisłę osiągnięcia ówczesnej kultury, nauki i techniki. Zaczęli organizować szkoły" – przypomniał.
Od lat w poznańskiej świątyni pamięć zmarłych królów i władców Polski czci się w drugą niedzielę po Wszystkich Świętych. We mszy uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
W katedrze na Ostrowie Tumskim znajdują się podziemia z domniemanymi pozostałościami grobowców Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a także Złota Kaplica, w której mają spoczywać ich prochy. W murach świątyni spoczęło, według przekazów, trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii. Znajdują się tam także groby biskupów i arcybiskupów poznańskich.
Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą częścią Poznania. To miejsce stało się siedzibą pierwszych władców Polski, Mieszko I zbudował tu swoje palatium, tu mógł odbyć się chrzest Polski w 966 roku. Na tym terenie powstała też pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ akub/