Wystawę „Jagiełło – Matejko. Król w twórczości Mistrza” otwarto w piątek w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Ekspozycja składa się z obrazów jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, który wielokrotnie malował postać króla Władysława Jagiełły.
Dyrektor Muzeum Zamkowego dr Mikołaj Getka-Kenig, zwrócił uwagę, że Władysław Jagiełło był jednym z "najbardziej sandomierskich" monarchów, tym, który często rezydował na tamtejszym zamku i hojnie sandomierską wspierał kolegiatę.
"Naszym przewodnikiem po historii jego panowania jest drugi z bohaterów wystawy – Jan Matejko, artysta, którego autorskie wizje przeszłości do dziś kształtują naszą wyobraźnię historyczną. Dzięki niemu możemy spojrzeć na Jagiełłę oczami XIX-wiecznych Polaków doby zaborów, dla których tzw. malowane dzieje były źródłem otuchy i wiary w wieczną i tylko chwilowo uciemiężoną polskość" - mówił dyrektor muzeum, będący jednocześnie jednym z twórców wystawy.
Getka-Kenig zaznaczył, że celem wystawy jest przypomnienie roli XIX-wiecznego malarstwa historycznego, jako narzędzia interpretacji narodowych dziejów i upowszechniania wiedzy historycznej, ukazanie związków pomiędzy sztuką a historią, między potęgą Polski za panowania Jagiełły a siłą oddziaływania malarstwa Matejki odzwierciedlającego dążenia niepodległościowe Polaków pod zaborami.
Na ekspozycji prezentowanych jest 17 obiektów, w tym dziewięć obrazów Matejki wypożyczonych z Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie i Malborku. Wśród prezentowanych prac jest m.in. "Chrzest Władysława Warneńczyka".
"Jest to przykład mistrzostwa Jana Matejki w oddawaniu szczegółów, ale jest to też praca niezwykle ciekawa pod względem kompozycyjnym. To obraz tak naprawdę mało znany, ponieważ przez całe dziesięciolecia był uznawany za zaginiony, został odkryty kilka lat temu" – podkreślił dyrektor.
Wystawa została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego. List do uczestników skierował sekretarz stanu w ministerstwie kultury Jarosław Sellin.
"Otwierana ekspozycja to zderzenie potęgi dawnej Rzeczpospolitej - największego mocarstwa europejskiego z siłą oddziaływania Jana Matejki, które w czasach zaborów odgrywało szczególną rolę w życiu narodu pozbawionego suwerenności politycznej. Artysta swoimi obrazami wskrzeszał i podtrzymywał wiarę w odrodzenie niepodległej ojczyzny" – napisał wiceminister.
Ekspozycja "Jagiełło-Matejko. Król w twórczości Mistrza" będzie dostępna dla zwiedzających w do 29 września 2022 r. w Zamku Królewskim w Sandomierzu. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ aszw/