Fotografie m.in. Beaty Tyszkiewicz, Ireny Santor, Ernesta Brylla, Elżbiety Dzikowskiej, ks. Adama Bonieckiego, Hanny Krall, Marii Czubaszek czy Wojciecha Młynarskiego wraz z ich krótkimi wypowiedziami na temat najważniejszych dla nich wartości można obejrzeć na wystawie w Senacie.
Wystawę otworzył w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Autorem fotografii portretowych kilkunastu wybitnych Polaków jest Andrzej Wiktor.
Relację z otwarcia wystawy, której inicjatorką była senator KO Barbara Borys-Damięcka, zamieszczono na stronie internetowej Kancelarii Senatu.
Marszałek Grodzki podkreślał, że to ekspozycja inna niż wystawy do tej pory prezentowane w Senacie. "Nie muszę przypominać, że w umysłach pań i panów senatorów kwestia wartości nie jest bagatelizowana ani uznawana za błahą. Wręcz odwrotnie, czujemy się strażnikami wartości demokratycznych, humanistycznych, poszanowania każdego człowieka, zrozumienia dla różnorodności i wartości środowiska, które decyduje o tym, jak długo ludzkość będzie trwała na tej planecie" – mówił marszałek Senatu.
Autorka projektu, Agnieszka Pietruszka powiedziała, że wystawa jest owocem rozpoczętego w 2012 r. projektu, realizowanego "ponad wszelkimi podziałami politycznymi, kulturowymi i religijnymi" na całym świecie. Projekt - jak wyjaśniono w komunikacie CIS - polega na tym, że autorka wybiera jedno państwo, a w nim – znane i szanowane osobowości, którym zadaje tylko jedno pytanie: "co naprawdę jest ważne w życiu?".
"Im więcej podróżuję, im więcej rozmów odbywam, tym bardziej jestem przekonana, że w dobie współczesnych kryzysów – politycznego, społecznego, ekonomicznego, klimatycznego – jest tylko jedno rozwiązanie: współpraca. I żeby ta współpraca miała miejsce, trzeba znaleźć to, co nas łączy, a kiedy to znajdziemy, to warto słowo +nie+ zamienić na pytanie +dlaczego?+, bo w ten sposób zaczyna się dialog" – mówiła Pietruszka.
Na wystawie zaprezentowane zostały fotografie portretowe kilkunastu wybitnych Polaków, m.in. ludzi kultury i nauki wraz z ich krótkimi wypowiedziami na temat najważniejszych dla nich wartości. Obejrzeć można m.in. zdjęcia aktorek: Beaty Tyszkiewicz i Haliny Machulskiej, piosenkarki Ireny Santor, poetów: Ernesta Brylla i Wojciecha Młynarskiego, pisarki Hanny Krall, pisarki i satyryczki Marii Czubaszek, kompozytora Stefana Stuligrosza, podróżników: Krzysztofa Baranowskiego i Elżbiety Dzikowskiej, lekarki Wandy Błeńskiej oraz ks. Adama Bonieckiego.
Uczestniczący osobiście w wydarzeniu Krzysztof Baranowski, kapitan jachtowy, pierwszy Polak, który dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską, skierował do zgromadzonych swoje przesłanie. "Moje doświadczenia biorą się z morza, gdzie dobre praktyki, współpraca i właściwy kurs są kwestią życia lub śmierci" – powiedział Baranowski.
"Mało kto wie, że w dłuższych rejsach dają o sobie znać tzw. uczucia oceaniczne, gdy nie ma ucieczki na ląd, emocje się wyostrzają, a efekty bywają tragiczne – czasem z nienawiści ludzie się zabijają, dochodzi do różnego rodzaju scysji, konfliktów. Dlatego rada dla kapitana: trzeba odpowiednio rozmawiać, żeby nienawiść przekuć na rozmowę, na pytanie +dlaczego?+, a nie negować swojego przeciwnika czy współpracownika" - podkreślił. "Na morzu kwestia przeżycia to klar, czyli ład. Niech w naszym życiu zapanuje klar" – życzył zgromadzonym kapitan. (PAP)
mkr/ par/