Kilka tysięcy eksponatów - projektów architektonicznych, modeli, fotografii, szkiców i dokumentów – udostępniono do tej pory w sieci w ramach prowadzonego przez Muzeum Architektury we Wrocławiu projektu dygitalizacji zbiorów.
Projekt „Digitalizacja i udostępnianie zbiorów architektury XX wieku Muzeum Architektury we Wrocławiu” to przedsięwzięcie, które otrzymało wsparcie resortu kultury. Jego realizacja rozpoczęła się pod koniec 2019 r.
Jak poinformowała rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu Marta Czyż, do tej pory udało się zdigitalizować i udostępnić kilka tysięcy projektów architektonicznych, modeli i archiwalnych materiałów, obejmujących m.in. fotografie, szkice, rysunki i dokumenty.
To – jak podała rzeczniczka – obiekty powiązane z twórczością najwybitniejszych polskich architektów: Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Andrzeja Frydeckiego, Marii i Witolda Molickich, Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego, Stefana Muellera i innych.
„Ogromna większość z nich nie była do tej pory publicznie prezentowana, reprodukcje części można odnaleźć w wydawnictwach muzeum. Teraz dostęp do nich możliwy jest w każdym miejscu i czasie – wystarczy skorzystać z internetowej wyszukiwarki w zakładce KOLEKCJA” - wskazała Czyż.
Prezentowane w internecie obiekty pochodzą ze zbiorów działu architektury XIX i XX w oraz działu architektury współczesnej. Wrocławskie muzeum chce zdigitalizować jeszcze kilkadziesiąt tysięcy archiwaliów.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ dki/