Podróż w czasie do lat młodości Karola Wojtyły zaproponowało w sobotni wieczór muzeum papieskie w Wadowicach. W Noc Muzeów upamiętniona zostanie także przypadające tego dnia rocznica zamachu na papieża Jana Pawła II – podaje wadowicka placówka.
Anna Czajkowska-Sałapat z Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II powiedziała, że w sobotę o godzinie 19. rozpocznie się zwiedzanie pod hasłem „Mała Ojczyzna Karola Wojtyły”.
„Dzięki strojom, nawiązującym do mody z lat 20. XX wieku, muzealni przewodnicy postarają się przenieść zwiedzających do czasów dzieciństwa i młodości Jana Pawła II, spędzonych w przedwojennych Wadowicach. Będzie można poznać zarys historyczny miasta nad Skawą w czasach Austro-Węgier i zmiany, jakie nastąpiły po odzyskaniu niepodległości. Przedstawiony zostanie krajobraz kulturalny Wadowic sprzed 100 lat oraz charakterystyka życia codziennego rodziny Wojtyłów. Nie zabraknie też opowieści o ważnych postaciach pochodzących z papieskiego miasta, wśród nich o Adzie Sari, która +wystąpi+ dla zwiedzających” – powiedziała Czajkowska-Sałapat.
Upamiętniona zostanie przypadająca w sobotę 42. rocznica zamachu na papieża. O godz. 20.30 rozpocznie się wykład +Zamach na Jana Pawła II - kontekst i znaczenie+, który przygotował historyk Artur Oboza, główny inwentaryzator muzeum.
„Zwiedzający będą mogli obejrzeć filmowe materiały dotyczące wydarzeń z 13 maja 1981 roku i wysłuchać prelekcji o kontekście historycznym i religijnym zamachu. W muzeum znajdują się szczególne pamiątki z nim związane, m.in. pistolet Browning HP 9 mm, z którego strzelał Ali Agca, oraz garnitur ochroniarza Francesco Pasanisiego, z widocznymi śladami krwi papieża. Od 2021 roku można też obejrzeć wystawę +Przebaczam+, prezentującą oryginalne wyposażenie pokoju szpitalnego z Polikliniki Gemelli, w którym przebywał Jan Paweł II” – przypomniała Anna Czajkowska-Sałapat.
Noc Muzeów w wadowickiej placówce potrwa do godziny 22.
Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. W mieście tym spędził dzieciństwo i młodość. Po maturze wraz z ojcem wyjechał do Krakowa.
Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie i urodził się Karol. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Ponownie zostało otwarte w 2014 r. Ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/