W Bałdach pod Olsztynem w sobotę odbędzie się 15. Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy. Będzie to jarmark produktów regionalnych, wspólne biesiadowanie i warmiński folklor.
Jak podał Wojciech Szalkiewicz ze starostwa powiatowego w Olsztynie miejscem Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy, który rozpocznie się w sobotę w południe, będzie wielka łąka pod lasem nieopodal szlaku biskupiego. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla rodzin, warsztaty i pokazy. Na jarmark z produktami regionalnymi i rękodziełem zapowiedziało się przeszło 50 wystawców.
O 12.00 w kościele w Butrynach odprawiona zostanie msza święta. Około godziny 13.15 odbędzie się na Trakcie Biskupim uroczyste odsłonięcie kolejnego głazu pamiątkowego, w tym roku poświęconego Mikołajowi Kopernikowi w 550. rocznicę jego urodzin. Chociaż nasz wielki astronom nie był biskupem warmińskim, ale jego zasługi dla rozwoju Warmii są ogromne. Dlatego w sobotę fetowany będzie jako "Biskupom równy". Fundatorem głazu jest starosta powiatu olsztyńskiego Andrzej Abako.
Następnie uczestnicy kiermasu – stany warmińskie - spotkają się z "Kopernikiem" podczas inscenizacji z udziałem aktorów Teatru Jaracza w Olsztynie. Administrator kapituły warmińskiej będzie w Bałdach obsadzał łany opuszczone.
Część artystyczną zabawy w Bałdach poprzedzi krótka uroczystość wręczenia certyfikatów "Warnijskich Kunsztyków" przyznanych po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii czternastu produktom regionalnym. Są wśród nich dzieła sztuki lokalnych artystów, ale i ciekawe wyroby lokalnych producentów, które są wizytówką regionu i promują Świętą Warmię.
Na scenie od godz. 15.00 pojawią się Warnijsko Kapela, będą też rozmówki "po warnijsku" Edwarda Cyfusa i Łukasza Rucha. Później widzowie posłuchają pieśni "z polskich wsi", które wykona Zespół Śpiewaczy "Szczęściary". Następnie odbędzie się spektakl Copernicus w wykonaniu Teatru Form Niezależnych - Korzunowicz. Następnie z repertuarem folkowym wystąpi młodzież ze Studia Piosenki przy Gminnym Ośrodku Kultury w Purdzie. Będzie też Grupa Bębnów Obręczowych Miriam pod kierunkiem znanego gitarzysty Arona Bluma. Publiczność usłyszy kilka utworów koncertowych, a później będzie mogła wziąć udział w warsztatach perkusyjnych.
Wieczorem rozpocznie się potańcówka wiejsko-miejska. Wystąpi Zespół Hajda Banda. Wykonają własne aranżacje dawnych tańców słowiańskich, zwłaszcza z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia: oberki, polki oraz walczyki. Brzmienie zespołu tworzą regionalne instrumenty takie jak skrzypce, cymbały, bęben obręczowy i harmonia trzyrzędowa.
Stylowa Orkiestra Taneczna z Lublina zagra muzykę retro, filmowe przeboje lat 20. i 30. XX wieku. Od godziny 12.00 do 18.00 czynny będzie tradycyjny jarmark z produktami regionalnymi. Towarzyszyć mu będą bezpłatne warsztaty etnograficzne "Dawne zabawki". Uczestnicy przeniosą się do czasów, kiedy zabawki wykonywano samodzielnie na własne potrzeby, będą robić szmaciane laleczki, papierowe koniki na biegunach czy wiatraczki. (PAP)
autor: Agnieszka Libudzka
ali/ apiech/