Po raz pierwszy od 1856 r. turyści będą inaczej wchodzić na kopiec Kościuszki w Krakowie - powiedział PAP Leszek Cierpiałowski, dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki. Od lipca na kopiec Kościuszki wchodzi się przez wystawę poświęconą jego patronowi.
1 lipca zostanie otwarta nowa wystawa "Kościuszko – bohater wciąż potrzebny" w Muzeum Kościuszkowskim przy kopcu Kościuszki. Oficjalny wernisaż zaplanowano na jesień na czas obchodów 200. rocznicy rozpoczęcia sypania kopca Kościuszki.
Multimedialna w znacznej mierze ekspozycja jest najważniejszą częścią nowego muzeum, powstałego z inicjatywy Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie. W trakcie realizacji są ogród kościuszkowski i trasa edukacyjna oraz plac zabaw dla dzieci.
Aby dostać się na kopiec Kościuszki trzeba będzie przejść właśnie przez nowo otwieraną wystawę. "Po raz pierwszy od 1856 r. turyści będą inaczej wchodzić na kopiec Kościuszki" - powiedział PAP Leszek Cierpiałowski, dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki.
Wystawa "Kościuszko – bohater wciąż potrzebny" ma przede wszystkim przybliżyć zwiedzającym postać patrona kopca. "Ekspozycja jest bardzo nowoczesna. Zwiedzający dostaną się w sam środek Bitwy Racławickiej, gdzie świszczą kule, słychać odgłos szabel, świt kos i krzyki" - opowiadał dyrektor.
Dodał, że w wyniku epidemii liczba osób wchodzących na kopiec zmalała o 90 proc.
"Jestem szczęśliwy, że los pozwala nam urzeczywistnić pielęgnowane przez Komitet od 200 lat marzenie o wielkiej wystawie kościuszkowskiej. Już gen. Paszkowski, pierwszy prezes Komitetu, przywiózł z Solury pamiątki po Naczelniku z myślą o Muzeum Kościuszki w Krakowie. Troszczył się o to prof. Karol Estreicher, my wreszcie to realizujemy" – powiedział prof. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie. "Kościuszko jest bohaterem uniwersalnym i ponadczasowym, więc wciąż potrzebnym. Mamy nadzieję, że wystawa nasza pod Kopcem Kościuszki nie zawiedzie nikogo" - dodał.
Ekspozycja jest – jak podają organizatorzy – skierowana w dużej mierze do ludzi młodych. Aby trafić do młodego odbiorcy zastosowano nowoczesne narzędzia wystawiennicze, ukazujące Kościuszkę jako superbohatera, który dzięki cechom charakteru oraz wielu talentom zmieniał świat. Wystawa łączy w sobie projekcje multimedialne, elementy gry komputerowej, z eksponatami pochodzącymi ze zbiorów polskich instytucji.
Opowieść o Kościuszce tworzą m.in. oryginalne drzwi do dworu w Miłocicach, gdzie Tadeusz Kościuszko przenocował po bitwie pod Racławicami i ryngraf z Matką Boską, który według tradycji do niego należał. Na wystawie są też wierne repliki przedmiotów toczonych w drewnie przez bohatera ekspozycji, oraz jego szabli, munduru kadeta Szkoły Rycerskiej, odznaczeń. Jest też żeton, który Kościuszko przywiózł z podróży do Stanów Zjednoczonych. Własną trasę zwiedzania mają także najmłodsi, na których czekają zagadki i ciekawostki.
Prace nad wystawą trwały prawie dwa lata.
Tuż przy wejściu na kopiec stanęła wykonana z brązu makieta kopca i fortu nr 2 "Kościuszko". Stylem i sposobem wykonania nawiązuje do makiet znajdujących się na Drodze Królewskiej w Krakowie. Jest rekonstrukcją fortu z okresu międzywojennego, z czasów stacjonowania Wojska Polskiego, kiedy fort był kompletny. Makieta spełnia funkcje edukacyjne zarówno dla osób widzących, jak i niewidzących i z niepełnosprawnościami.
Muzeum Kościuszkowskie to inwestycja warta 11 mln zł. Jej realizacja możliwa jest dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich, przy wsparciu środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz środków własnych Komitetu Kopca Kościuszki.
W ramach inwestycji zostały również zrealizowane prace konserwatorskie, renowacyjne i modernizacyjne. Dawny blask odzyskały wnętrza fortu – na ścianach zamiast tynków pojawiła się oryginalna, czerwona cegła. Nad dziedzińcem o powierzchni 300 m kw. powstało szklane zadaszenie, ze specjalnym szkłem grzewczym, przeciwsłonecznym, z funkcją topnienia śniegu. Dziedziniec będzie wykorzystywany jako przestrzeń wystawiennicza i konferencyjna. W przyszłości na dziedzińcu będzie można oglądać wizualizacje fortyfikacji, które Kościuszko projektował i budował w Ameryce. Rekonstrukcje cyfrowe fortów będą pochodzić z Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point.
Dzięki staraniom Komitetu Kopca Kościuszki powstała również biblioteka kościuszkowska – bezcenny księgozbiór, w którym znajdują się m.in. wydania z lat 20. XIX w. Jest to w sumie ok. 1,5 tys. egzemplarzy, które po uporządkowaniu i konserwacji trafiły do przeszklonych gablot w odbudowanej części fortu nr 2 "Kościuszko". Nowe pomieszczenia pełnią też funkcję czytelni.(PAP)
autor: Beata Kołodziej, Małgorzata Wosion-Czoba
bko/wos/ pat/