Twórczości Fidiasza - najwybitniejszego przedstawiciela greckiej rzeźby starożytnej okresu klasycznego poświęcona jest wystawa, którą można od piątku oglądać w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie. Na wystawie , otwartej do 5 maja przyszłego roku zgromadzono bezcenne eksponaty, dokumenty i prace pochodzące z najważniejszych placówek muzealnych we Włoszech i w innych krajów.
Geniusz Fidiasza, który żył w V wieku p.n.e odcisnął niezatarty ślad w zbiorowej wyobraźni, a jego dzieła są nadal źródłem inspiracji- podkreślano przed otwarciem pierwszej takiej wystawy monograficznej w Wiecznym Mieście. Inauguruje ona cykl pięciu ekspozycji, których celem będzie prezentacja najważniejszych greckich rzeźbiarzy.
Na Kapitolu w sugestywnej scenerii można zobaczyć znaleziska archeologiczne, oryginalne dzieła greckie i rzymskie kopie, a także rysunki, dokumenty i instalacje multimedialne, przedstawiające życie, pracę oraz klimat historyczno- kulturowy, w jakim tworzył Fidiasz, autor rzeźb w świątyni Partenon na ateńskim Akropolu oraz posągu Zeusa w Olimpii. Miał on decydujący wpływ na rozwój greckiej rzeźby monumentalnej. Jedynym jego oryginalnym dziełem, które zachowało się do czasów obecnych, jest Partenon.
Claudio Parisi Presicce z rzymskiego zarządu nad dobrami kultury podkreślił, że rzeźbiarz, malarz i architekt miał także ogromne zdolności organizacyjne i talent finansowy. To jemu, przypomniał, Perykles powierzył zadanie przeprowadzenia prac na Akropolu.
Jednymi z najciekawszych eksponatów na wystawie są wypożyczone z ateńskiego muzeum Akropolu fragmenty fryzu Partenonu, które nigdy wcześniej nie opuściły Grecji. Jest też pochodzący z XV wieku manuskrypt, zawierający pierwszy rysunek Partenonu oraz rzymska kopia tarczy z posągu Ateny.
Ostatnia sekcja prezentacji poświęcona jest dziedzictwu Fidiasza i jego wpływowi na sztukę aż do czasów współczesnych.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/wr/