Wystawa najlepszych plakatów zgłoszonych na konkurs polskiego ministerstwa spraw zagranicznych z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej (V4) została otwarta w galerii Instytutu Polskiego w Budapeszcie.
Konkurs dla twórców z krajów V4 został ogłoszony przez MSZ jesienią 2020 r. Jego celem było zachęcenie do tworzenia prac inspirowanych przez wspólną historię, kulturalny dialog i wartości Grupy Wyszehradzkiej. Napłynęło na niego ponad 700 prac 374 twórców. Oceniło je międzynarodowe jury, składające się m.in. z dyrektorów Instytutów Polskich w krajach V4.
Z uwagi na pandemię koronawirusa wystawę zaprezentowano w taki sposób, by można ją było obejrzeć z zewnątrz przez wielkie okna galerii. Zainteresowani mogą otrzymać w placówce kalendarz naścienny przedstawiający nagrodzone plakaty.
Wystawa będzie otwarta do końca lutego.
Grupa Wyszehradzka powstała w 1991 roku. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych szczeblach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych. Nazwa pochodzi od miasta Wyszehrad na północy Węgier, które w 1335 r. gościło zjazd królów Czech, Węgier i Polski.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ akl/
PAP SACopyright © PA