W Auli Biblioteki Regionalnej w hiszpańskiej Murcji otwarto w czwartek wystawę „Prymaczenko i Nikifor. Malarskie Światy”. Ekspozycję zorganizował Instytut Polski w Madrycie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury oraz Konsulatem Honorowym RP w Murcji, który w tym roku obchodzi swoje 25-lecie.
Celem wystawy jest ukazanie związku między narodem polskim, który w swojej historii cierpiał z powodu wojen i różnych najazdów, a narodem ukraińskim, który od 24 lutego 2022 r cierpi z powodu agresji Rosji - powiedziała w rozmowie z PAP dyrektor IP Gabriela Słowińska.
Solidaryzując się z narodem ukraińskimi jednocześnie obchodzimy przypadająca w tym roku 25. rocznicę istnienia Konsulatu Honorowego RP w Murcji - podkreśliła. Konsulat Honorowy RP w Murcji oraz Biblioteka Regionalna dodatkowo świętowały 15 lat nieprzerwanej współpracy.
Na wydarzeniu obecni byli m. in. ambasador RP w Madrycie Anna Sroka, dyrektor IP Gabriela Słowińska, Konsul Honorowy w Murcji Jerzy Zieleniewski, dyrektor Biblioteki Regionalnej Juan Jose Lara Penaranda oraz liczni przedstawiciele społeczności polskiej i ukraińskiej w Murcji.
„Chcemy pomóc Ukrainie w jej drodze do pokoju także poprzez dyplomację kulturalną, a nie tylko przez dostarczanie uzbrojenia i pomoc humanitarną” - powiedziała PAP Anna Sroka. Szefowa polskiej placówki wyraziła uznanie dla pracy Konsulatu Honorowego w Murcji i złożyła gratulacje z okazji rocznicy jego działalności na rzecz Polski i Polaków.
Wystawa prezentuje 22 prace wkomponowane we wzory inspirowane flagami Polski i Ukrainy.
Twórczość Marii Prymaczenko (1908 - 1997) mieści się w stylistyce sztuki naiwnej, silnie inspirowanej folklorem ukraińskim. Artystka zaskarbiła sobie podziw hiszpańskiego malarza Pabla Picassa. Jej obrazy są kolorowe, przedstawiają marzycielski świat fantazji. W tym samym nurcie sztuki rozwijał się owiany legendą polski malarz Nikifor (1895 - 1968), obecnie uważany za jednego z najwybitniejszych artystów sztuki naiwnej.
Instytut Polski w Madrycie przypomniał na swoich stronach internetowych, że w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie zniszczyły Muzeum Krajoznawcze w Iwankowie koło Kijowa, w którym wystawiano dzieła Prymaczenko. „To była pierwsza znaczącą strata w dziedzictwie kulturowym kraju w wyniku wojny” - napisano. Część z obrazów artystki została uratowana z pożaru przez mieszkańców.
Po inauguracji wystawy odbył się koncert młodego zespołu kameralnego IBerEnsemble na rzecz pomocy dla Ukrainy i uświetniający 25-lecie Konsulatu Honorowego RP w Murcji.
Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)
opi/ adj/